Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 4 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Baskılı Devre Yapımı
roböcüklerimize baskılı devreler yapalım
- BASKILI DEVRE YAPIMI -

Birazcık da yaratıcılığın yardımı ile, baskılı devremiz sadece bir devre plaketi olmanın ötesinde geliştirebiliriz. Bu yazıda, düşük maliyetli baskılı devre hazırlanmasını öğrenip, bunları robotik ve diğer amaçlı devre uygulamalarımızda nasıl kullanacağımızı araştıracağız-öğreneceğiz.

Öncelikle baskılı devre tasarımında kullanacağımız araçlara bir göz atalım:

 1. Boş bakır yüzlü pertinaks.
 2. Demir Klörür (Toz veya topçuklar halinde satılır): Kimyasal malzeme satan yerlerden veya elektronikçi dükkanlarından bulabilirsiniz.
 3. ( Not: Demir klörür çok zehirli bir maddedir. Havadan nem emme özelliğine de sahiptir. Bu yüzden her zaman kapalı torbasında saklanmalı ve kullanılmadan önce paketi asla açılmamalıdır. Çıplak elle dokunulmamalı, kullanılırken plastik eldiven giyilmelidir. Metal yüzeylerle temas ettirilmemelidir, metal kaplarda kullanılmamalıdır. Bu madde metali yer. Bununla birlikte dikkatli kullanıldığında herhangibir zarara sebebiyet vemesi için bir neden yoktur.

 4. Enamel boya, alkol bazlı print kalemler: (Kız kardeşinizin tuhaf renkli olduğu için kullanmadığı eski ojeleri de iş görecektir)
 5. Enamel boya kullanıyorsanız birkaç ince fırça.
 6. Benzin, tiner veya aseton (eğer tırnak boyası kullanıyorsanız): Boya temizleme ve silme için.
 7. Kesme ve düzeltme araçları: minik bir testere ve gene minicik bir eğe. Minik bir mengene de işe yarayabilir ama şart değil.
 8. Matkap: Elle çalıştırılanlardan bir tane olsa iş görür. 1mm ile 5mm arası değişen boylarda matkap uçları almayı unutmamak şartıyla tabi.
 9. Vernik: Bakırın oksitlenmesini engellemek için bir son kat vernik atılması faydalıdır. Özellikle devrenizin uzun yıllar çalışmasını planlıyorsanız.

Hadi Başlayalım:

 1. Boş pertinaksın bakırlı tarafını benzin, tiner, alkol vs temizleyici bir sıvı ile ıslattığınız bezle iyice temizleyiniz. Bu temizleme işi için çok ince zımpara kağıdı da kullanabilirsiniz. Ama zımparalama işini fazla abartmayın. Pertinaks üzerindeki bakır oldukça incedir. Bu zımparalama ile bakır yüzey üzerinde bulunan ince oksit tabakasını kaldırmış olacağız.
 2. Daha sonra, pertinaksı kesmek istediğiniz boyutları çizerek işaretleyin. Yaratıcılığınızı gösterin ve devre plaketini sadece devre şemanızı üzerinde taşıyan bir kart olmaktan çıkartın. Plaket şeklinde değişiklikler yaparak, onu devrenizi taşımanın yanında, roböcüğünüze karekter katacak bir şekle getirmeye çalışın. Devre plaketimiz aynı zamanda robotumuzun gövdesini oluşturacaktır.

Devre şemanızın bakır yüzeye aktarılması:

 1. Bu amaçla kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. En basit yöntem, araya karbon kağıdı yerleştirdikten sonra plaketinizin üstüne devre çiziminizi koyup çizimin üstünden tükenmez kalemle bastırarak geçmek ve karbon kağıdının çıkarttığı izleri print kalemle takip etmektir. İşlem biraz uzun sürse de maliyeti en düşük olan yöntemdir. El yeteneğinizin olması da gerekmektedir.
 2. Yazıcınız varsa, baskılı devre programı kullanarak hazırladığınız veya elinizde hazır mevcut olan baskılı devre çiziminin çıktısını alıp, bunu, yapacağınız aktarımda kullanabilirsiniz. Eğer yazıcınız yoksa iş başa düşüyor. ince pelur kağıda devreyi elle çizip sonra karbon kağıdı ile kopyalama yapmanız gerekli.
 3. Devrenizi print kalem kullanarak bakır yüzeye çizerken dikkatli olun. Gereğinden fazla boya kullanıp kalın izler yapmayın. Boya akabilir. Aynı şekilde ince izler de sakıncalıdır. Asit o izleri kenarından nüfuz ederek bakır yolu tamamen yiyebilir. Bağlantı bölgelerini ve lehimlenecek eleman bacaklarını birbirine yakın yapmamaya çalışın. o devreyi lehimleme işinin altından kalkamazsınız. Ufak bir lehim atlaması, bulunması saatler sürecek bir hata demektir. Bu hata yüzünden devre elemanlarınız da hasar görebilir ve günlerce uğraşıp bulamayacağınız hatalar oluşabilir. Çizimi üstüste iki kere tekrarlayıp ( iki kat boya) kurumaya bırakın. Kuruma için en az 3 saat bekleyin. En iyisi gece kurumaya bırakıp ertesi gün plaketi aside atmaktır.
 4. Şimdi, yaklaşık 100ml (bir çay bardağı) kadar sıcak su alın (85°C). Bunu düz tabanlı plastik bir kaba koyun. Kabın boyutları devre plaketini tamamen suya batırabileceğiniz kadar olmalıdır. Metal kap kullanmayın, yoksa dibi delik bir metal kap ve halıya akmış bir çay bardağı asit sahibi olursunuz. Sıcak suyun içine 30-50gr kadar demir klörür tozu ekleyin. Tüm bu işlemleri yaptığınız ortamın iyi havalandırılıyor olması gerekmektedir. Eldiven ve maske kullanıyor olmanız sizin sağlığınız için olumludur. İşlem sırasınca çıkacak olan dumanlar son derece ZEHİRLİ olup hiçbir şekilde solunmamalıdır.
 5. Demir klörür tozu tamamen eridikten sonra üzerine devre çizdiğiniz bakır pertinaksınızı, çizim yüzeyi yukarı bakacak şekilde kaba yerleştirin ve tamamen su altında kalacak şekilde batırın. İşlemi hızlandırmak için sıvı içerisine birkaç damla da hidroklorik asit (tuz ruhu) ekleyebilirsiniz. Ama ellere dikkat.
 6. Devrenin bakır yüzeye kazınması işlemi baskılı devrenizin boyutlarına bağlı olarak 30-60 dakika arası sürebilir. Sabırlı olun ve plaketinizle fazla oynamayın. Bu süre boyunca suya batık kalmasını sağlamaya devam edin. Plaketin, boyasız yüzeylerindeki bakırın eriyip gittiğiniz, bakır rengin kaybolup, alttan plaketin kahve rengi veya açık gri renginin çıkması ile anlayabilirsiniz. Tüm bakırın yendiğine emin olduğunuzda plaketinizi çıkartabilirsiniz. Emin değilseniz, birkaç dakika daha bekletin.
 7. Plaketinizi asitten çıkartınca, öncelikle kuvvetli akan suda iyice yıkayın. Asidi iyice gitsin. Sonra ince zımpara ile kalan boyaları temizleyin. Alttan pırıl pırıl parlayan bakır yollar halinde kendi devrenizin çıktığını göreceksiniz. Güzel, değil mi?
 8. Son olarak, elemanların lehimlenecekleri yerlere, eleman bacaklarına uygun boyutlarda delikler delin ve deliklerin etrafındaki çapakları, hafifçe zımparalayarak temizleyin.
 9. Artık oksitlenmeyi önlemek için bir kat ince vernik sürebilirsiniz.

İşte bu kadar, baskılı devreniz lehimlenmeye hazır.

Lehimleme hakkında bilgi edinmek, nasıl lehim yapılır, öğrenmek için lehimleme hakkındaki yazımıza bir göz atabilirsiniz..


Kolay gele. :)
Copyright © by Robotik & Elektronik All Right Reserved.

Published on: 2002-12-16 (17462 reads)

[ Go Back ]Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.050 Seconds