Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Direnç Renk Kodları
Direnç değerlerini okumayı öğrenelim
Direnç Renk ve Tolerans Kodları

Bir Direnç

Dirençler, minik boyutlu gövdeleri üzerinde değerlerinin kolay okunabilmesi için renkli halka işaretleri taşırlar. Minik bir direncin üzerindeki rakamları okumak zor olacağı için bu tip bir uygulamaya gidilmiştir ve alışkanlık kazanıldıktan sonra kesinlikle çok iyi sonuç veren bir tanıma yöntemidir. Dirençlerin değerlerini kolay okumakla kalmaz, birçok direncin arasından istediğiniz değerde olanı bir bakışta buluvermenizi de sağlar.

Bir direncin değerini bulmak için öncelikli olarak altın veya gümüş yaldız renkli tolerans bandını bulun ve direnci yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere bant sağda kalacak şekilde elinizde tutun. Daha sonra soldan ilk bandın rengine ve o renge karşı düşen değere bakın.

Daha sonra aynı şeyi ikinci bant için de tekrarlayın. Bu işlem eski veya tuhaf boyalı bazı dirençlerde biraz daha zor olabilir. Şimdi elinizde iki tane rakam var değil mi.. Bunları yan yana yazın.

Üçüncü bant "çarpan" değeri bilgisini taşır. Yani o banttaki renge karşı düşen değer "n" ise, ilk iki rakam yan yana konularak elde edilen sayı 10^n (on üzeri n) ile çarpılır. Yani;
n=0 ise çarpan 1
n=1 ise çarpan 10
n=2 ise çarpan 100
n=3 ise çarpan 1000
ilk iki basamağın sağ tarafına 3. banttaki değer kadar sıfır koyun da diyebiliriz.

Tekrar edecek olursak; ilk iki halkanın renklerine karşı düşen sayilari, direncin üzerindeki sırayla aynı sırada not ediyor, yanına 3. halkanın değeri kadar sıfır koyuyoruz.


Örnek:

 • Soldan ilk renk kırmızı ve karşı düşen değer 2
 • Soldan ikinci değer siyah ve değeri 0
 • Soldan üçüncü renk sarı ve değeri 4, yani çarpanımızın 4 sıfırı var ve bu da 10,000
 • Tolerans değerimiz gümüş ve bu da demektir 10%
 • Sonuç olarak şu eşitliği yazabiliriz:


  2 0 x 10,000 = 200,000 Ohm

  Direnç renk kodları tablosu

  1. ve 2. Renk Bandı Değeri -----Çarpan-----
  SİYAH

  0

  X1

  KAHVE

  1

  X10

  KIRMIZI

  2

  X100

  TURUNCU

  3

  X1,000 yani 1K

  SARI

  4

  X10,000 yani 10K

  YEŞİL

  5

  X100,000 yani 100K
  MAVİ

  6

  X1,000,000 yani 1M

  MOR

  7

  Gümüş ise 100'e böl
  GRİ

  8

  Altın ise 10'a böl
  BEYAZ
  9
 • Toleranslar
 • Altın= 5%
 • Gümüş=10%
 • Renk yok=20%

 • Tolerans Nedir?

  Dirençlerde iki kavram vardır; üzerinde belirtilen değer ve gerçek değer. Ve tahmin edilebileceği gibi bu iki değer asla birbirinin aynı değildir. Kullanılan malzemenin cinsine göre genelde belli aralıklarda sapmalar bulunur. Bu yüzden üreticiler bu malzemelere göre direncin sahip olacağı % değer toleransını da direncin üzerinde renk kodlarıyla belirtirler. Tolerans bandının altın yaldız olması direncin hatasının üzerinde belirtilenden -+%5 lik aralıkta olacağı anlamına gelir. Aynı şekilde gümüş yaldız -+%10 sapmayı, tolerans bandının olmaması da -+%20 sapmayı gösterir. Bu sapma değerleri sadece bir aralık belirtir. aynı tolerans koduna sahip olan dirençler alınır ve ölçülürse üzerlerindeki hata miktarının EN FAZLA bu aralık kadar değiştiği gözlenir. Üzerindeki değere çok yakın değerde olan dirençler de tabi gözlenecektir. Bir devre tasarlanırken kullanılan dirençlerin sahip olabileceği bu tip sapmalar da göz önüne alınır.


  Örnek: Altın yaldızlı tolerans bandına sahip 1000 ohm luk bir direnç aslında 950 - 1050 ohm arası herhangibir değerde olabilir demektir.

  Örnek: Gümüş yaldızlı tolerans bandına sahip 22000 ohm luk bir direnç aslında 19800 ila 24200 ohm arası bir değerdedir.


  GENEL SORULAR

   Bunlar direnç renk kodları ve toleransları konusunda sorulan birkaç genel soru ve cevapları. Konuyu anlamanızda faydası olacaktır..

   1) Renkleri okumaya direncin ne trafından başlamalıyım?

   Altın veya gümüş yaldızlı band direncin SAĞl tarafına gelecek şekilde elinize aldığınız direnci, en SOL daki bant değerinden başlayarak sağa doğru okumak gerekir. Tolerans bandının olmadığı durumlarda iki taraftaki metal lehim ucuna EN YAKIN olan renk bandı başlangıç basamağıdır. Solda tutulur ve ondan başlanarak sağa doğru direnç değeri okunur.

   2) Bazen renkleri görmek ve algılamak zor oluyor. O tür durumlarda direncin değerinden üzerindeki renklere bakarak nasıl emin olacağım?

   Direnç üzerindeki renk kodlu bantların bir şekilde silinmiş , kazınmış ya da yanmış olduğu bu tip durumlarda tek yöntem, lehimli ise yerinden sökerek iyi bir multimetreye bağlamak ve doğrudan uçları arasındaki direnci ölçmektir.

  Copyright © by Robotik & Elektronik All Right Reserved.

  Published on: 2002-12-16 (27847 reads)

  [ Go Back ]  Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
  Page Generation: 0.066 Seconds