Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 6 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Proböcük, Cırcırböceği ve İzciböcük kitlerimizi nasıl monte edeceksiniz?
Adım adım böcük yapımıPage: 1/3

Bu yazı Proböcük, Cırcırböceği ve İzciböcük kitlerimizin yapımındaki işlem sırasını anlatır. Her üç böcek de aynı baskılı devre üzerinde gerçekleştirilmektedir. Cırcırböceği ve İzciböcük kitlerimizde kullanılan microcontroller 16F628, Proböcüktekinde kullanılan ise 16F84 tür. Cırcırböceği ve İZciböcük'te 22pF kondansatör ve 4K7 lik direnç elamanları takılmayacak, yerleri boş bırakılacaktır.


Birkaç gündür beklediğiniz böcüğümüz artık elinizde, montaja geçmek sabırsızlanıyorsunuz değil mi? Hadi geçelim o zaman..

Torbayı açıp içindekileri masa üzerine yayıyor, hiçbirini kaybetmeden inceliyor, bacaklarında yapışık olan kağıtlardan ayırıyoruz. Bacaklarda yapışkan artığı kalmamalı. Takılacak ilk malzeme dirençler. Proböcükte bulunan dirençler ve renk kodları şöyledir.;

 • 470ohm .......... 10 adet (Sarı-mor-kahve-altın)
 • 10kohm.......... 7 adet (Kahve-siyah-turuncu-altın)
 • 1 k .......... 1 adet (Kahve-siyah-kırmızı-altın)
 • 4.7kohm.......... 1 adet (Sarı-mor-kırmızı-altın)
  Önce dirençleri, plaket üzerindeki çizimlere ve renk kodlarına dikkat ederek yerlerine takıp lehimleyelim. Dirençlerin altta kalan bacak uzantılarını kesip bir kenara koyuyoruz. Onları bir sonraki aşamada atlama yapmakta kullanacağız.


  Dirençlerin montajı tamam


  Şimdi sıra atlamalarda. Sol tarafta 3, sağ tarafta 4 adet atlama var. Soldakilerden biri büyüktür, onu gerçekleştirmek için kitin içinden çıkan 30cm kadar boydaki tek damarlı montaj telinden kullanabilirsiniz. Diğer atlamaları yapmak için kesilmiş direnç bacakları uzunluk olarak yeterlidir.


  Atlamalara yakından bir bakış.


  Şimdi en zor kısma geldik ;) transistörleri takıyoruz. Toplam 8 adet transistör var. P ve N tipi transistörler olmak üzere iki çeşitler. P lerin yerine N olanları ya da tersini takmak gibi bir hata yapılırsa doğal olarak böceğiniz çalışmayacaktır. Dikkat ediyoruz. P ve N tipi transistörlerin kod no larının ne olduğu baskılı devre üzerindeki minik tabloda belirtilmiştir.


  Üstten bakıldığında transistörlerin bir tarafı düz, diğer bölümü ise yuvarlaktır. yani D harfine benzer bir görünüme sahiptir. Dikkat edilirse aynı şeklin plaket üzerinde de 8 yerde tekrarlandığını görürsünüz. Buralar transistörleri takacağınız yerler. 3 er bacaklı olan transistörleri, D lerin ortasındaki 3 deliğe bacakları düzgün yerleşecek şekilde takıp gittiği yere kadar plakete bastırıyoruz. Aşağıdaki şekilde güzel bir montaj örneği görülüyor.


  Bu resim ise kötü bir montaj örneği.. Öndeki iki transistör düzgün takılmışlar. Ama arkadaki iki tanesinin durumu içler acısı. Hem transistörlerin bacakları yanlış yuvalara takılmış hem de montaj çok havada.
  Sonuç; Çalışmayacak bir böcek, özkal'a yapılacak "bu böcek çalışmıyor" şeklindeki yersiz bir şikayet ;)


  Hatamızı düzeltiyoruz, yanlış takılan transistörler lehimlenmeden çıkartılıp plaket üzerindeki şekle uygun takılıyor. Lehimleme gerçekleştikten sonra bu söküm işlemi çok zor olacaktır. Eleman sökümü için özel aparatlara ihtiyaç duyulabilecektir. Bu konuda dersler bölümümüzde özel bir yazı da bulunuyor. Gerekirse bir göz atarsınız .


  En çok yapılan hata bir şekilde transistörün plaket üzerindeki şekle uygun olmayacak şekilde montajıdır. Buna özellikle dikkat edelim.


  Sonraki aşamada tuşlar ve entegre soketini monte edelim. Entegre soketinin bir tarafında ufak bir çentik vardır. o çentiğin plaketin üzerindeki çizimdeki çentik ile aynı tarafa gelmesine dikkat. Soket bacaklarının takarken kıvrılıp deliklere geçmeme durumuna dikkat edelim. Soketin lehimlerini de daha sonra sökmek zor olur. Tuşlar 6 adettir, yerleri plaket üzerinde belirtilmiştir. Bacaklar delikleri tam karşılayacak şekilde plaket tasarımı yapılmıştır. Yani bacaklar deliklere gelmiyorsa yanlış takıyorsunuz demektir. 90° döndürüp tekrar deneyin. Bacaklar yerlerine hafifçe girdiğinde üstten bastırırsanız tuşunuz klik diye yerine oturacak ve orada sabit kalacaktır. Lehimleyebilirsiniz.Kullanımda bu tuşlara kuvvet uygulanacağı için tuşların plaket üzerine tam oturuyor olmasına, kuvvetin bacaklardaki lehim tarafından karşılanmaması için dikkat ediniz.

  Next Page (2/3) Next Page

 • Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
  Page Generation: 0.066 Seconds