Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 7 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Baskılı Devre Yapımı (Ütü ile transfer yöntemi)
Yazan Eyüp Irgat
Plaketimizi güzelce yikiyoruz. Üzerinde yag kalmamasi lazim. (Bakir kapli tarafina el sürmeyin. Elinizin yagi plakete geçer)


devremizin baski devresini herhangi bir baski devre hazirlama programi kullanarak (örnek:proteus ares) hazirliyoruz. Üstten görünüse göre (malzemelerin yerlesim tarafindan görünüsüne göre) HP fotopaper kagidinin parlak yüzüne lazer çiktisini aliyoruz. Veya normal kagida lazer çiktisini alip, bunu HP fotopaper kagidina fotokopisini çekiyoruz. Dikkat: Eger lazer ile basiyorsaniz en iyi kalitede basin. Fotokopi yapiyorsaniz biraz koyu baski yapin.


baski devrenin çizili tarafi bakir yüzeye gelecek sekilde kagidi plaketin üzerine 4 tarafindan yapistirin. (Ütülerken kaymamasi için).


Buharli Ütü ile maksimum sicaklikta yaklasik 10 dakika ütüleyin. (Kagidiniz kaliteli ve ince ise bu süre 5-6 dakikaya düsebilir)


10 dakika sonunda kagidin bir kösesinden hafifçe açarak yollarin plakete geçip geçmedine bakin. Tam olarak geçmemisse ütülemeye devam edin.


kagidi suyun altinda kaldirisaniz plaketten daha kolay ayrilir. Özellikle sicak suyun altinda daha kolay çikar.


Kagidi plaketten tamamen ayirin. Bazi yerlerde kagit parçalari kalabilir. Çesmenin altinda dis firçasi ile firçalayarak kagitlarin gitmesini saglayabilirsiniz. Korkmayin eger iyice kazimazsaniz yapismis tonerler zarar görmez.


Eger bu islem sonucunda çikmayan veya eksik çikan yollar görürseniz baski devre kalemi ile birkaç rütus yapin. Daha sonra asiti hazirlayin:

plastik bir kab içine plaketi atin üzerine tuz ruhu (HCL) dökün. (plaketi kapatacak kadar yeter. fazlasina gerek yok) Içerisine asagi yukari 1 tatli kasigi Hidrojen peroksit ilave edin.

Asidiniz bakirlari eritmiyorsa damla damla hidrojen peroksiti arttirin. (Çok fazla koymayin. yollar da zarar görür) kabi sallayarak 1 dakika içerisinde bütün bakirlarin eridigini görün.

Plakette sadece çizili yollar kaldiginda asitten çikarin. Önce hemen Suyla yikayin. Ardindan toz vim ile ovalayin. Tonerlerin de çikmasini saglayin. Artik devrenizin plaketi delinmeye hazir.Hepsi bu kadar. Bol PCB'li günler :)


Konu ile ilgili sorularınızı mesaj panosu üzerinden sorabilirsiniz.
Ogr.Grv.Eyup IRGAT

Dumlupinar Universitesi
Tavsanli Meslek Yuksekokulu
Tavsanli / KUTAHYA

Copyright © by Robotik & Elektronik All Right Reserved.

Published on: 2005-03-14 (19646 reads)

[ Go Back ]Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.072 Seconds