Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Endtas ARGE: Ultrasonik Mesafe Ölçüm Sistemi
Posted on Sunday, July 04 @ 02:47:55 EDT
Topic: Atelye
Bu proje, bitirme ödevi yetiştirmeye çalışan bir arkadaşımız için yarım günlük hızlı bir çalışmanın ürünü. Ultrasonik sinyaller kullanarak 0-4metre aralığında 1mm ye varan hassasiyetle mesafe ölçümü yapabilen bir sistem.

Proje gerekleri doğrultusunda PIC 16F84 mikrodenetçi ve 2 satır x 16 sütunluk LCD ekran kullandık. Ultrasonik ölçüm işlemi için yurt dışından gelen hazır bir ultrasonik modülden faydalandık. Modül, mesafe ölçme emri geldiğinde 40 darbelik bir katarı ultrasonik vericilerinden gönderip, süresi yankının alıcısına ulaşma süresiyle orantılı bir darbeyi çıkışından bizim F84 e ulaştırmakla görevli.Cihazın ön panelindeki 3 tuş, çeşitli ölçüm modları arasında geçiş yapmak ve LCD ekranın arka plan aydınlatmasını açıp kapatmak amacıyla kullanılıyor.

16F84 ümüzün tüm bu sistemi başarıyla yönetmek, tuşları izlemek, ultrasonik modüle tuş basımı anlarında ya da periyodik olarak ölçüm sinyallerini gönderip, çıkış darbesinin süresini ölçebilmek için 4mHz de çalışması yeterli oluyor.

Sistemin programı PIC BASIC PRO da yazıldı. Devre protoboardda kurulup çalıştırıldıktan sonra hızlı bir şekilde delikli pertinaks üzerinde kuruldu ve test edildi. Çalıştırılıp ölçüm testleri yapılarak proje tamamlandı.

Bağımsız olarak, pil ile çalışabilecek bir el tipi cihaz şeklinde oluşturduğumuz sistem, biraz değişikliğe uğratılarak çok çeşitli robot uygulamalarında da kullanılabilecek çok güzel özelliklere sahip. Ultrasonik modül 2m mesafeden bir eli çok rahatlıkla algılayıp aradaki mesafeyi çok başarılı bir şekilde ölçebiliyor. Bu mesafe sinyali de bizim yaptığımız gibi bir ekranda gösterilebilirken, ekransız robotik bir sistemin iç işlemlerinde, çevreyi, engelleri algılamasında vs de rahatlıkla kullanılabilir. Başka uygulama alanları da otomobillerdeki park sensörleri, sıvı tanklarında seviye ölçümü, hassas boy ölçümü vs olabilir.

Daha fazla fotoğraf için yazının devamını okuyunuz.


 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· More about Atelye
· News by ozkal


Most read story about Atelye:
Ultrasonic Distance Measurement System


Related Links

Article Rating
Average Score: 2
Votes: 2


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.053 Seconds