Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 6 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Güneş Enerjili Çalışmalar
Posted on Friday, December 10 @ 14:41:41 EST
Topic: Güneş panelleri
Bu yazimizda basit iki gunes paneli uygulamasi var. Her zamanki, tam günes altinda 1.6V ve 200ma civari akim verebilen panellerimizi kullandik. Yaklasik bir kalem pil gücündeki bu panellerin her biri iki adet CDROM DC motorunu veya piyasada satilan çin mali oyuncaklara ait DC motorlardan birini rahatlikla çalistirabiliyor.Her iki uygulama da elektronik devre içermiyor. Sadece günes paneli ve biraz mekanik. Ilkinde günes paneli, dogrudan baglandigi eski bir CDROM sürücüden alinmis DC motoru çalistirmakta. Motora bir de fan bagli. Bu uygulama teknelerde, karavanlarda ve sicak ortamda çalismasi gereken birçok elektronik sistemin sogutulmasi için dünyada bol miktarda kullaniliyor. Günes çiktiginda çalisan fan ile elektronik cihazin içerisine ya da sogutulmasi istenen ortama disaridaki serin hava üflenmis oluyor. Çok az akim çeken rulmanli bir DC motor kullanildigi için üzerine dogrudan günes isiklari vurmasa bile panelimiz rahatlikla motoru yüksek devirlere çikartabiliyor. Evlerde de benzer bir uygulama faydali olabilir, günes paneli ve dc motor boyutlarini istedigimiz oranda büyütmekte serbestiz. Günes paneli ile çalisan fanin minik bir videoklibini yazinin devaminda bulabilirsiniz.Diger uygulamamiz webde birçok sitede benzerlerini görebileceginiz bir günes enerjili otomobil projesi. Bu da çok basit sadece piyasadan alinan ucuz bir oyuncak mekanigine günes paneli eklenmesi ile yapiliyor. Herkes bu projeleri gerçeklestirebilir. Lehim yapmaniz bile gerekmiyor. Günes paneli çikislarini motorun girislerine lehimsiz, tel bükerek bile baglayabilirsiniz. Birer tane solar oto yaparak arkadaslar arasinda yarislar düzenlemeniz bile mümkün. ;)

Sponsorlarımızın ilanlarına tıklamanız yeni robot çalışmalarımızı sizlere ulaştırmamızı kolaylaştıracaktır. Teşekkür ederiz.Bu günes paneli uygulamalarindan kazanacaginiz deneyim ile ileride daha karmasik elektronik devreleri de günes paneli ile çalistirmak için gerekecek bilgiye sahip olacaksiniz. Unutmayin, gelecek alternatif enerjilerin ;')haydi bakalim kolay gelsin ve iyi yarislar :)

VİDEOKLİP Sponsorlarımızın ilanlarına tıklamanız yeni robot çalışmalarımızı sizlere ulaştırmamızı kolaylaştıracaktır. Teşekkür ederiz.
 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· VİDEOKLİP
· More about Güneş panelleri
· News by ozkal


Most read story about Güneş panelleri:
Solar Power Experiments


Related Links

Article Rating
Average Score: 3.45
Votes: 11


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.067 Seconds