Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Ads / Reklamlar: Remote controlled submarine
Posted on Friday, May 06 @ 07:02:27 EDT
Topic: Tasarımcılarımız
Bu proje Sayın hocamız Nurettin Yaman tarafından gönderildi, kendisine teşekkür ediyoruz. Proje uzaktan kumanda ile çalışan bir denizaltı yapımı ile ilgili.

Denizaltının gövdesi olarak alt kısımları kesilmiş iki sağlam pet şişe kullanılıyor. Bu iki pet şişe, içerisine gereken donanım konulduktan sonra silikonla birbirine yapıştırılmış ve tamamen su geçirmez hale getirilmiş.

Uzaktan kumanda olarak piyasada çok hesaplı ve bolca bulunan oyuncak bir uzaktan kumandalı otomobilinki kullanılmış. Bu oyuncaklar biri ileri geri hareket, diğeri de direksiyon sistemine güç veren iki motora sahip oldukları için, denizaltımızda da kullanılacak motor sayısı iki ile sınırlı kalmış. Oyuncaktak arabadaki kumanda alıcı kartı aynen sökülerek denizaltınını su geçirmez gövdesi içerisinde kullanılmış. Anten teli, silikonla izole edilmiş bir delikten şişe dışına doğru uzanıyor. Denizaltının gücünü sağlayan bir adet minik 6V luk akü de aynı şekilde gövde içinde hapis kaldığından, şarj işlemini sağlamak amacıyla dış dünya ile bağlantı silikonla izole deliklerden geçen iki metal vida ile sağlanmış. Şarj gerilimi, bu vidalar üzerine yapılan bağlantılarla akülere ulaştırılmakta.

Denizaltıdaki, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen motorlardan biri ileri geri gidişi sağlarken, diğeri ise dalış ve yüzeye çıkış işlemlerini gerçekleştiriyor.

Denizaltıda motor olarak oto parçacılarda bulabileceğiniz silecek motorları mevcut. Bunlardan biri su jeti gibi önden aldığı suyu arkaya atarken, diğeri ise denizaltı içerisindeki minik bir kavanoza (Dalma haznesi) su basıp doldurmak (dalış) ya da boşaltmak (yüzeye çıkış) için kullanılmakta. Elektronik devre tasarımı yapmadan, sadece basit elemanlar ve güzel bir mekanik tasarımla başarılmış çok güzel bir proje. Siz de yapabilirsiniz ;)

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· More about Tasarımcılarımız
· News by ozkal


Most read story about Tasarımcılarımız:
Remote access and control via RS232


Related Links

Article Rating
Average Score: 5
Votes: 4


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.052 Seconds