Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Küçük Dev Robot Tracker
Posted on Saturday, October 01 @ 06:59:13 EDT
Topic: Prototipler
Yeni çalışmamız tracker genellikle yaptığımız gibi PCB şasi üzerinde oluşturuldu. Ön kısmındaki, kulak şeklinde yerleştirilmiş ses alıcı devreler, üzerlerine yapıştırılmış oyuncaklarda kullanılan hareketli gözler ve öndeki gülümseyen ağız ile neşeli bir kişilik kazandı :)Robotumuzun altı ana çalışma modu ve tabi gövdenin altında gene pırıp pırıl yanan neon'ları var (ben bu neon işini sevdim de).

 • Yaşam
 • Ses takibi
 • Işık takibi
 • Çizgi takibi
 • Sesle komut algılama
 • Işıkla komut algılama

  Tracker'i çalışırken izlemek isterseniz hemen videoklibini indirebilirsiniz.

  TRACKER VIDEOKLİP(370kb)

  Yazının devamında Tracker'in değişik açılardan çekilmiş fotoğrafları ve yapımı ile ilgili detaylar bulunuyor.

  Yaşam modunda robotumuz genelde hareketsiz, gelen sesleri ve ışıkları inceleyerek sesli ışıklı karşılık vermekle meşgul oluyor. Aynı anda neonlarını da değişik efektlerle yakıp söndürmekte.  üzerindeki tuşa basarak robotun çalışma modunu değiştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde robot her açılıp kapandığında bir sonraki moda geçerek çalışıyor. Mod değiştirmek için açma kapama yöntemini de kullanabiliyorsunuz.  Ses takibi modunda robotumuz çevresinden gelen seslere göre hareket ediyor. İki adet kulağı olan robot, bu sayede seslerin geldiği yönü ayırdedebiliyor. Ses sağdan geliyorsa sağa, soldan geliyorsa sola dönüyor. Ses karşıdan geliyorsa doğrudan sese doğru ilerliyor. Bu şekilde ses kaynağını kolaylıkla buluyor. El çırpmalarınızı kullanarak robotu odadan odaya gezdirebilirsiniz.

  Işık takibi modunda robotumuz sürekli sağ sol tarama hareketleri yaparak en parlak noktayı arıyor. Parlak nokta sağda ise iki bip, solda ise üç bip tam önünde ise uzun tek bir bip sesi çıkartarak noktaya doğru ilerliyor.

  Çizgi takibi modunda robotumuz açık renk zemin üzerindeki koyu renk bir çizgiyi izliyor. Hassas bir şekilde çizgi izleyebilmek için motorlarını PWM sinyali ile sürerek hızlarını kontrol altında tutuyor.

  Sesle komut algılama modunda robotumuz el çırparak verdiğiniz komutları algılayarak yerine getiriyor; Mesela tek el çırpma ileri, iki el çırpma geri, üç el çırpma sola, dört el çırpma sağa, beş el çırpma neon yak vs.

  Işıkla komut algılama modu da sesle komut algılamaya benziyor. Tek farkı komutların sesle değil ışıkla verilmesi. Karanlık bir ortamda bir el feneri ile ya da doğrudan odanın ışıklarını yakıp söndürerek robota emir verebilirsiniz.

  Bu çalışmayı gerçeklemek isteyen arkadaşlarımız, arşivdeki projelerimiz olan Lightbug, Soundbug ve Linebug 'u inceleyebilirler. Hepsini bu projedeki gibi birleştirmeye çalışabilirsiniz ya da daha kolayı hepsini ayrı ayrı gerçekleyebilirsiniz.

 •  
  Login
  Nickname

  Password

  Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

  Related Links
  · TRACKER VIDEOKLİP(370kb)
  · Lightbug
  · Soundbug
  · Linebug
  · More about Prototipler
  · News by ozkal


  Most read story about Prototipler:
  SUMO ROBOT PROJECT


  Related Links

  Article Rating
  Average Score: 3.83
  Votes: 6


  Please take a second and vote for this article:

  Bad
  Regular
  Good
  Very Good
  Excellent  Options

  Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

  Send to a Friend  Send to a Friend
  Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
  Page Generation: 0.052 Seconds