Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 6 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Roböcük Kitimizi Nasıl Monte Edeceksiniz?
Posted on Monday, November 04 @ 08:33:20 EST
Topic: Endtas Kitleri
Sabırsızlıkla beklediğiniz kitiniz elinize ulaşmadan önce okumanız gereken bir yazı.Öncelikle elemanları ve baskılı devreyi iyice inceleyin. Elektronik elemanlara alışkanlığınız yoksa şöyle bir alışkanlık kazanmaya çalışın. Eleman bacaklarını yapışkan maddelerden temizleyin, tabi bu sırada eleman bacaklarını kopartmamaya dikkat edin.

Bu kiti monte edebilmeniz için şu araçlara ihtiyacınız olacak

 • Havya (max 30 watt) ve lehim
 • Yankeski (tırnak makası da olur)
 • Kargaburun - Pense

  Kitinizi yaparken aman acele etmeyin. Önce yazımızı okuyun ve iyice anlamadan montaja geçmeyin. Güzel çalışan ve senelerce çalışmaya devam edecek bir roböcük elde etmekle çalışmayan bir elemanlar yığını elde etmek arasındaki tek fark biraz dikkatsizlik, biraz da acele etmektir.

  Daha önceden lehim yapmadıysanız daha da dikkatli olun. Hatta önce lehim yapmayı öğrenmek amacı ile delikli pertinaksa bakır tel lehimleyerek isim yazma, daha basit bir kitin montajı vs gibi çalışmalarla o konuda kendinizi geliştirin.

  Lehim yaparken elemanları fazla ısıtmamaya dikkat edin. Yanabilirler. Lehim yapma ile ilgili özel yazılarımızı da okumayı unutmayın. Nasıl Lehim Yapılır konulu yazımıza buradan erişebilirsiniz.  Kitte iki çeşit transistör bulunmaktadır. NPN tipi ve PNP tipi

  Kitten NPN transistör olarak 8 adet BC 550 veya BC 547 çıkacaktır. İkisi de kullanılabilir.

  Kitten PNP transistör olarak 8 adet BC 557 çıkacaktır.  NPN transistörlerle PNP transistörleri birbirine karıştırmayın. Asla birini diğerinin yerine takmayın. Yoksa kitiniz çalışmaz. Bu hatayı önlemek için transistörleri kitten çıkar çıkmaz ayırın ve montajı sırasında da önce N transistörlerin tümünü, sonra da P transistörlerin tümünü takın. Bir ondan bir bundan takarsanız hata yapma ihtimaliniz artar.

  Aynı şekilde iki farklı direnç bulunmakta. 12 adet 470 ohm ve 8 adet 10k ohm. Bunların da renk kodları şu şekilde. ve tabi bu iki türün de birbirine karıştırılmaması ve birbirleri yerine takılmaması gerekiyor. Aksi durumda gene çalışmayan bir kit elde edeceksiniz. Aman dikkat, acele yok.

  Direnç okuma ile ilgili olarak özel dosyalar bölümünde ingilizce bir yazı var. ordaki tablolara göz atmanızda fayda var. Yazının türkçe çevirisi de yakında aynı bölüme eklenecek.

  kısaca şöyle okunuyor; altın veya gümüş, parlak renk sağa gelecek şekilde tutuyoruz. ilk renk birinci hane, ikinci renk ikinci hane, üçüncü renk ise ilk iki hanenin sağına gelecek olan sıfır sayısı.

  yani 10Kohm = 10.000 ohm luk bir direnç kodlarla şöyle ifade ediliyor.

  Bir - Sıfır - üç - Altın veya gümüş.

  bir=kahverengi
  sıfır = siyah
  üç = turuncu
  altın = % 5 hata payı  ilk resim 470 ohm, renk kodları sarı, mor, kahverengi ve altın.
  ikinci resim 10K ohm, renk kodları kahverengi, siyah, turuncu ve altın.

 • İlk adım, 470 lik 12 adet direnci yerlerine takalım. Bu dirençlerin hepsi de yatık olarak monte edilecektir. Takmadan önce bacaklarını, delikler arasındaki mesafeye uygun şekilde bükmeyi unutmayın.  Her direnci taktıktan sonra bacaklarını, direnç plaketten düşmeyecek şekilde bükün. Plaketin arkasındaki bükülmüş bacağı, yan keski kullanarak kesebilirsiniz. Yankeski yoksa bir tırnak makası da iş görür. Ama lehimleyecek kadar bir uç bırakmayı unutmayın. Plaketten çıkan bu ucun uzunluğu 1.5mm den az olmasın. Yoksa eleman lehimleme esnasında düşebilir.

  470 lerden sonra 10k dirençleri yerlerine takalım. Bu dirençlerin hepsi de dik olarak monte edilecektir. Aynı şekilde plaket arkasında kalan bacaklarını bükelim ve uygun şekilde keselim.

 • Artık dirençlerinizi lehimleyebilirsiniz. Aman dikkat, sık sık tekrarlıyorum, onları yakmayın. 3 saniyeden fazla sürekli ısıtmayın. Kullanacağınız havya 30Watt ı geçmesin. 15-20 Wattlık bir havya idealdir. • Kestiğiniz direnç bacaklarını atmayın, onlardan iki tanesini PCB üzerindeki iki atlamayı yapmak için kullanacaksınız. Atlamalar, aşağıdaki şekilde göründüğü gibi motorlar sürücü 8 transistörün tam ortasındaki delikler arasına yapılacaktır. Dirençleri büktüğünüz gibi bu sefer boş iki teli büküp deliklere takacak ve uçlarını arkadan bükerek yerlerine sabitleyeceksiniz.  PCB üzerindeki atlamanın ve motora lehimlenecek direnç bacaklarının detay görüntüsü.

 • Şimdi ledlerimizi takıp aynı şekilde bacaklarını büktükten sonra, kısaltıp lehimleyebilirsiniz. • Daha sonraki aşamamız transistörler. N transistörleri ve sonra da P transistörleri yerlerine takalım, her transistörü taktıktan sonra bacaklarını arkadan büküp kısaltalım. Transistörler yerlerinden oynamayacak şekilde takılmış olsun ve bükülüp kısaltılmış bacakların komşu bacaklara veya lehim bölgelerine değmemesine dikkat edelim. Daha sonra en alttaki iki kondansatörü, yönlerine dikkat ederek takalım. Bu kondansatörlerin bir bacaklarının hizasında boydan boya bir çizgi göreceksiniz. O bacak negatif olan bacaktır. PCB üzerindeki kondansatör şeklinin + isaretlerine dikkat ederek kondansatörleri deliklere yerleştirelim.

  Bacaklarını arkadan büktükten sonra kısaltıp lehimleyebiliriz. Ya da size daha kolay gelirse önce lehimleyip sonra da kısaltabilirsiniz.  Kitin içindeki iki adet 47K ohm luk direnci plaketin altından (yani lehim tarafından) tam bu kondansatörlerin + ve - uçları arasına lehimleyeceksiniz. Her kondansatör için bir adet direnç mevcut. Bu dirençler engele çarpmalarda duyargaların sağladığı elektriksel kontak ile şarj olan kondansatörlerin zaman içerisinde yavaş yavaş boşalmasını sağlıyor. Yani değişik direnç değerleri kullanarak böceğinize farklı hareketler yaptırabilirsiniz. Direnç büyüdükçe kondansatörlerin deşarj süresi uzar ve buna bağlı olarak da çarpan böcük daha uzun süreyle geri gider ya da kendi etrafında döner. Plaketin altına lehimlediğiniz dirençlerin, böcük hareket halinde iken yere sürtmemesi için plakete iyice yakın olarak yerleştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.


 • Sıra motorlara geldi. Motorlarımızı, milleri birer ayak gibi yere temas edecek şekilde plakete takacağız. Motorlar üzerindeki kağıt etiketler yere doğru bakacak. Yani, PCB nin lehim tarafına. Bunlar ters takılırsa, böcüğünüz ileri değil geriye doğru gidebilir veya anlamsızca kendi etrafında döner. Takarken, motor milinin yere teması 45 derece civarında bir açı ile olmalı ki o incecik mil minik bir tekerlek görevi yapsın ve böcüğümüzü düz ortamlarda sorunsuz olarak yürütebilsin.

  Motorların pcb ye bağlanması için önceden kestiğiniz direnç bacaklarından her motorun beslemelerini PCB ye uzatmak için iki adet bağlantı teli hazırlamalısınız. Bu teller hem motorlara akım taşıyacak, hem de yerlerinde sabit durmalarına yardımcı olacaktır. Motorları sabitlemeye girişmeden önce bir tanesini yerinde tutup ne kadarlık bir tel hazırlanması gerektiğini görün ve daha önce kesip sakladığınız direnç bacaklarından uygun boyutta iki tanesini seçin. Bacakların birer uçlarını motorların elektrik girişleri üzerindeki deliklere sokup dikkatlice lehimleyin. Motorların plastik bölümlerini yakmamakta fayda var tabi.

  Bu işi de hallettikten sonra elektriksel bağlantıları uzatılmış iki adet motor elde etmiş olduk. Şimdi motorları PCB ye lehimlemeye geçebiliriz.

  Uzatılmış bacakların uçlarını PCB üzerinde motor işareti ile gösterilen yere sokup alttan bükün. Bundan sonra motorların pcb ye yaklaşık 45° açı ile durduğundan emin olun ve büktüğünüz bacakları pcb nin arkasından lehimleyin. Bundan sonra motorların duruş açılarını tekrar kontrol edin motorları tamamen sabitlemek için kit içinde bulabileceğiniz daha uzun boylu teli kullanın. iki motor için toplam 4 parçaya böleceğiniz teli her motorun altından ve üstünden geçirerek motorların yan taraflarındaki deliklere sokup uçlarını bükün. Bağlamadığınız taraftan teli çekerek sıkıştırın ve bükerek sabitleyin. Motorların yeterince sağlam tutturulduğuna karar verdiğinizde o uçları da lehimleyin. Böylece motorunuz sıkıca PCB ye tutturulmuş olacaktır. Bu bağlantı yeterince sağlam olana kadar uğraşın. Kitinizin, pillerin vs ağırlığını, bu bağlantı taşıyacaktır.

  Böcüğünüzün çalışabilmesi için oldukça pürüzsüz bir yüzey gerekmektedir. Hareket hızı da saniyede 4-5cm kadardır. Yavrucağın daha hızlı gitmesini isterseniz motor milini kalınlaştırmak için üzerine elektrikçi izole bandı sarabilirsiniz. Ya da mile sıkı geçecek şekilde eski bir dişli vs plastik parça yı tekerlek olarak takabilirsiniz. Bu, hem böcüğün yere tutunmasını arttırıp daha bozuk ortamlarda da yürüyebilmesine izin verecek, hem de hızını yükseltecektir.

 • PCB nin sağ alt tarafında, pil yuvasının hemen altındaki 3 adet deliğe kitin içinden çıkacak olan minik anahtarı dikkatlice takın. Böcüğünüzü bu anahtarla açıp kapatacaksınız. • Pil yuvasının bacaklarını alıştırarak PCB üzerindeki yere takın. Alttan büküp lehimleyin. • Böcük PCB sinin arkasına, tekerlek olarak verilen minik boncuğu dikkatlice takın. Gene bir kesilmiş direnç bacağını tekerlek mili olarak kullanacaksınız. Lehimlerken boncuğu eritmemeye dikkat edin.

 • Şimdi sıra duyargalarda. Duyargaları yaparken kit içinde bulacağınız iki parça çelik tel ve bir atacı kullanacaksınız. Atacı düzeltip, yan keski ile iki adet 1.5cm boyunda parça kesin. Sonra bu parçaları aşağıdaki resimdeki gibi şekle sokun. Yani P harfine benzer bir şekil.  Önce bu halkayı, sonra da duyargayı, ikinci şekildeki gibi PCB ye takalım. Halkanın ve duyarganın lehim tutması gereken yerlerini biraz zımparalamak gerekir. Yoksa lehimleyemez ve uzun süre ısıtıp PCB yi yakarsınız. Alttan kıvırdığınız duyargayı ve kıvıramadığınız halkayı (halka metali biraz dah sert, kıvırmak zor oluyor.) alttan dikkatlice ve sağlamca lehimleyelim. Duyarga ve halka ile ilgili iki farklı detay da aşağıda.

  Normal durumda duyarga, halkaya değmemeli. Fakat böcük bir engele temas ettiğinde duyarga halkaya kolayca temas edebilmeli. Böylece engeli algılayabilmeli. Halka genişliğini ve duyarga konumunu bu şartı sağlayacak şekilde kendi isteğiniz doğrultusunda şekillendirebilirsiniz.  Evet, kitinizin montajı bitti. Pil yuvasına, iki adet pili, yuva içerisinde belirtilen yönlere dikkat ederek yerleştirdikten sonra açma kapama anahtarına basıp böcüğünüzü çalıştırabilirsiniz. Tebrikler. Başardınız.

 •  
  Login
  Nickname

  Password

  Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

  Related Links
  · Nasıl Lehim Yapılır konulu yazımıza buradan erişebilirsiniz.
  · More about Endtas Kitleri
  · News by ozkal


  Most read story about Endtas Kitleri:
  Assembling the roböcük robug kit


  Related Links

  Article Rating
  Average Score: 5
  Votes: 2


  Please take a second and vote for this article:

  Bad
  Regular
  Good
  Very Good
  Excellent  Options

  Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

  Send to a Friend  Send to a Friend
  Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
  Page Generation: 0.053 Seconds