Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Elektronik Mum Işığı
Posted on Thursday, May 31 @ 05:45:07 EDT
Topic:
Bu projenin konusu, başlıkta da belirtildiği gibi yanan bir mumu elektronik olarak taklit etmek. Super parlak LED ler kullanılarak gerçekleştirildiğinde yaklaşık 30mA kadar akım çekerek çalışan, etrafı yakma tehlikesi bulunmayan bir mum elde etmiş oluyorsunuz :)3 adet led, çeşitli parlaklık değerlerinde sürekli değişim göstererek yanan bir mumun, değişen ışıklı, titrek alevini gayet güzel bir şekilde canlandırmaktalar.

mum.c içerisinde görülebilecek BYTE CONST TABLE şeklinde başlayan tablo, mum alevindeki değişiklikleri, rüzgara bağlı titremeleri vs sağlayan veritabanına ait. 12 satır ve her satırda da 10 adet veri, toplam 120 adet ışık verisi var. Program bu verileri sırayla ledlere vererek kullanmakta.

if (tablsay == 100) tablsay = 0;

satırındaki 100 değeri de tablonun ne kadarlık bir bölümünün kullanılacağını belirliyor. Yani 100 değeri seçilmişse 120 adetlik tablo değerlerimizin sadece ilk 100 ünü kullanabiliyoruz. Bu sayıyı 120 ye kadar arttırabilirsiniz.

Aslında bu tablonun boyutu belleğin yettiği kadar arttırılabilir. Böylece daha az tekrar ediyor hissi uyandıran bir mum yanma etkisi yaratılabilir. Hatta bu aşamada mum alevinin gerçekçiliğini arttırmak için gerçek bir mumdan yararlanılabilir.Nasıl mı? Yukarıdaki devreyi kullanarak tabi. Bu devre asıl mum devresinden farklı ve işlevi 3 ayrı sensörden gelen verileri ölçerek bunları seri port üzerinden göndermek. Alıcı olarak da kendi PC seri portunuzu kullandığınızda gerçek bir mumun yanışı sırasındaki mum alevinin ürettiği değişik değerleri kaydetmiş olacaksınız. Bu değerleri alıp programdaki tabloya yazmanız yeterli.

Mum alevini hissedecek 3 ayrı sensörü de aşağıdaki basit çizime göre yapabilirsiniz.Tabi pic 12F675 i PC seri portuna bağlayabilmek için arada max 232 gibi bir çevirici chip ve bazı yardımcı elemanlarını kullanmanız gerekli. Bu devreyi de sitemizde, ozchipleri ile ilgili devre şemalarında bulabilirsiniz.

ozz chip devre şeması Projenin C kaynak kodları Mum'un Proteus Dosyası ışık ölçüm devresi proteus dosyası

PIC'e kazınacak hex dosyaları Proteus COF dosyaları

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· ozz chip devre şeması
· Projenin C kaynak kodları
· Mum'un Proteus Dosyası
· ışık ölçüm devresi proteus dosyası
· PIC'e kazınacak hex dosyaları
· Proteus COF dosyaları
· More about
· News by turco


Most read story about :
Solar Survivor Robot


Related Links

Article Rating
Average Score: 0
Votes: 0

Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.060 Seconds