Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 7 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Hurda malzemeden Robo-Böcek yapalım
Posted on Monday, November 04 @ 04:40:32 EST
Topic: Roböcekler
Robo böceklerimiz, oldukça basit yapıda, çok az ve en önemlileri hurda CDROM sürücülerden sökülmüş malzemelerden yapılmış minik mekanizmalardır.

Uğraşması oldukça zevkli. CD sürücünün lazer kafasını ileri geri oynatan, ön kapağını açıp kapayan ya da CD yi döndüren ana motorların hepsi bu iş için uygun.

Benim tasarımımda bu motorlardan bir çift kullanılıyor. Aynı yapıdaki böcekler netteki çeşitli websayfalarında da görülebilir. Benim böcek şöyle birşey;Böcekçiğimin nasıl çalıştığını gösteren iki adet videoklibi (avi formatında) dosyalar bölümümüzden indirip izleyebilirsiniz.

Her iki motorun da milleri doğrudan yere temas ediyorlar. Böylece herhangi bir redüktör dişli sistemi kullanılmadan minik ve güçsüz motorların böceğimizi hareket ettirebilmesini sağlanıyor. Millerin malzemesi oldukça sert bir çelik olduğu için aşınma sorunundan da kurtuluyoruz.

Mil, dolayısıyla da tekerlek çapları küçük olduğu için robotun sağlıklı ilerleyebilmesi için düzgün zemin gerekiyor. Ama halledilemeyecek problemler değil. Millere minik birer plastik dişli veya düz parça takabilirsiniz ya da daha basiti, izole bant sararak zemine tutunmayı arttırabilirsiniz. Her üç yöntemi de denedim. işe yarıyorlar.

4 transistör ve iki dirençten oluşan basit devrenin tek motor için şemasını aşağıda görebilirsiniz.Oldukça basit bir devre. Her motor için bir tane, yani toplam iki tane yapmak gerekiyor bu devreden. Göz olarak iki LDR kullanıyoruz. LDR lerin direncinin ışığa göre değişimi birbirine yakın olmalı. Yoksa böceğiniz kendi etrafında döner durur. En iyisi çok sayıda LDR alıp, montaj ve sonrasındaki denemeler esnasında dirençlerini ölçerek uygun çiftleri bulmak ve kullanmak. Bu gözler sayesinde roböceğimiz gölgelerden kaçıp hep güneş altında dolaşıyor. Tabi gölge onun için gücün bitmesi ve dolayısıyla hareketsiz kalıp ölmek demek. Neyse ki canlandırmak için tutup tekrar güneşe koymak yetiyor.


Robot devrenizi öncelikle protoboard üzerinde denemeyi unutmayın. Yokse devreniz kesinlikle çalışmayacaktır.

Denememiş olmama rağmen devreyi şu şekilde yapmak da mümkün. Sonradan aklıma geldi. Böylece toplam 4 yerine 2 transistör ile aynı işi yapmış oluyorsunuz.


Şimdilik bu kadar. içeri gidip yeni robotum üzerinde çalışayım biraz.

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· More about Roböcekler
· News by ozkal


Most read story about Roböcekler:
Line following robot; Linebug (Videoclip & Circuit Schematic is added)


Related Links

Article Rating
Average Score: 4
Votes: 1


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.053 Seconds