Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 4 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Ads / Reklamlar: Yeni Roböcük Detay Fotoğrafları
Posted on Wednesday, January 15 @ 07:44:19 EST
Topic: Endtas Kitleri
Bonus Dosyalar
İşte ilk robot böcek kitimiz roböcük ün yeni versiyonu. 16 transistör, 20 direnç ve iki kondansatörden ibaret basit devresinin yardımı ile güzelce ortalıklarda gezinebilen, engelleri algılayabilen hatta onlardan sakınabilien minik bir sanal hayvancık. Aşağıda üstten görünüşü.
DC motor sürücü H köprü devrelerinin ve motorların bulunduğu ön kısma ait bir detay görünüşü. Kırmızı LED ler motorların dönüş yönüne göre yanıp sönerek hayvanımızın gözlerini oluşturuyorlar.


Yan görünüş ve kuyruk bölümü. Pil yuvası ve açma kapama anahtarı da resimde görülebilir. Kuyruk bölümündeki devreler böcüğün engellerden kaçınmasını ve yön değiştirmesini sağlayan zamanlayıcılar. Kondansatör şarj deşarj yöntemi ile çalışan bu zamanlayıcılar, kondansatörün şarjı tükendiğinde böcüğün normal yönüne doğru hareketine devam etmesini sağlıyorlar.


DC motorları baskılı devreye bağlamak için mümkün olan en basit yöntem karşınızda. Motorların etrafına sarılan bir telefon teli parçası gene baskılı devreye lehimleniyor. Motorları başka türlü de bağlayabilirsiniz. ya da yapıştırabilirsiniz. Yöntemi size kalmış. Ama tel lehimleme yöntemi iyi çalışıyor. Denenmiştir :)


Roböcüğün duyargalarının detay görünümü. Eğer duyarga roböcük hareket halindeyken bir yere çarparsa duyarganın dibindeki gitar teli esniyor ve kendini çevreleyen telden yapılmış halkaya değiyor. Böylece oluşan elektriksel bağlantı + gerilimi doğrudan arka kısımdaki kondansatörlerden birine ulaştırıyor. Anında şarj olan kondansatör, motorların çalışma yönünü tersine çeviriyor. Bu durum kondansatör deşarj olana kadar sürüyor. Bu süre zarfında da roböcüğümüz ya geri gitmiş ya da dönmüş oluyor.


Bonus Dosyalar 2

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· Bonus Dosyalar
· Bonus Dosyalar 2
· More about Endtas Kitleri
· News by ozkal


Most read story about Endtas Kitleri:
Assembling the roböcük robug kit


Related Links

Article Rating
Average Score: 3.97
Votes: 49


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.056 Seconds