Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 2 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Tek Chip Böcek
Posted on Friday, February 07 @ 17:04:17 EST
Topic: Roböcekler
Bu böceğimiz dünyada bir ilk. Benim nette taradığım kadarı ile sadece tek chip ile çalışan ilk ve tek robot bu.

Adı onechipbug, resimden de görebileceğiniz gibi devrede tek bir chip var. Tamam tek chipli başka robot böcek yok mu, mesela proböcük te de tek chip var diyeceksiniz. Evet. Öyle, ama bunun özelliği başka. Devrede tek chip var ve başka hiçbir eleman yok. Dirençler, kondansatörler, transistörler vs. hiçbirşey.


İlk etapta sıfır komponent olarak ürettim böceği. Pic 16f627 mikrodenetçi var üzerinde. Motorları doğrudan pic in çıkış bacakları sürüyor. sensörler de aynı şekilde giriş olarak koşullanmış bacaklara bağlı. Roböcük ün işlevlerine sahip olmasına yetecek minik bir program yazdım.

iki duyargası ile roböcük gibi engel algılayabiliyor ve önce geri gidip engelden kurtuluyor, sonra aksi yöne dönerek yoluna devam ediyor.

Daha sonra üzerine bir de piezo taktım. onunla da ses efektleri üretiyor. Tek bir tane de tuşu var. Bu tuşla ilerideki geliştirilecek programları arasında geçiş yapabilecek. Piezo resimlerde motorlara yakın görülen yuvarlak üzeri delikli şey. Pilin arkasında da giriş tuşu ve açma kapama anahtarı görülüyor. Bir de boncuktan arka tekerleği var tabi. Hatta mikrodenetçinin iki tane de giriş bacağı boş kaldı. Onlardan birine bir ışık sensörü, diğerine de bir reed röle bağlayayım diyorum.

Böylece ışık ve manyetik alan algılama yeteneği olacak. Örneğin ışıklı ortamlarda dolaşıp, ışık söndüğünde horlama sesleri çıkartarak horul horul uyuyabilir. Oraya buraya atılmış minik mıknatısları arayıp bulabilir. Bulunca gene sesler üretebilir.

Yazının devamında iki adet daha detay fotoğrafı bulunuyor.

ön kısmın detay görüntüsü. Pic den başka hiçbir devre elemanı yok görüldüğü gibi.Bu da alttaki lehim yolları. Minicik bir devresi var. Sadece bağlantı yollarından oluşuyor. Pic in çıkış koşullamalarını devre yerleşiminin mümkün olduğunca basit olabilmesi için gerektiği şekilde düzenlemeye çalıştım.Devre şeması burada

Assembly kaynak kodu da burada


 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· Devre şeması burada
· Assembly kaynak kodu da burada
· More about Roböcekler
· News by ozkal


Most read story about Roböcekler:
Line following robot; Linebug (Videoclip & Circuit Schematic is added)


Related Links

Article Rating
Average Score: 4.66
Votes: 12


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.055 Seconds