Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 2 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Robotik projelerinize konuşma ve ses efektleri eklemeye ne dersiniz?
Posted on Thursday, June 19 @ 07:24:16 EDT
Topic: Sensörler - Algılayıcılar
Bir süredir internette çeşitli kaynaklarda gördüğüm bir ses kayıt ve geri çalma uygulaması vardı. Ben de benzer bir uygulamayı gerçekleştirme fırsatı buldum sonunda. Bu uygulamada gerçekleştirilen devre 15-60 saniye arası değişen uzunlukta ses kaydı ve geri çalma yapabiliyor. Winbond (usa) tarafından üretilen 2500 serisi IC ye dayanan uygulamada gerçekleştirilen devrenin bu entegreden başka fazla bir elemanı da yok zaten. Yazının devamında bulabileceğiniz devre şemasını incelerseniz, entegre devreden başka sadece bir iki tekil eleman ve mikrofon bulunduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında entegre devrenin çeşitli adresleme bacakları ve dışarıdan kontrole imkan verecek bazı enable, chipselect vs girişleri bulunuyor. Bunları ayrık olarak tuşlara bağlamak ya da bir mikroişlemciyle sinyal uygulayarak kontrol etmek mümün.Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz devrede her iki yol da denendi. Boş duran soket bir pic 16F84 için hazırlandı. Sol yanda hoparlör soketini görebilirsiniz. Gene onun yanındaki 3 lü bağlantı ise bir servomotor bağlantısı. Yani devremiz bir servoya kumanda ederke çeşitli ses efektleri de üretebiliyor. Mesela o servo ile bir kuklanın ağız ya da baş mekanizmasını hareket ettirirken, kukla konuşuyormuş gibi bir etki yaratılabilir. Yukarıdaki winbond entegresinin sağ tarafındaki iki tuş kayıt ve playback için.. Entegrenin hemen sağında da mikrofonu görebilirsiniz.

Devrenin sağ üstünde gördüğünüz yüz ise bir oyuncaktan söküldü. Çenesine basıldığında devreye kontak veriyor ve daha önceden kaydedilmiş olan "ne var, ne oluyor, niye ikide birde basıp duruyosun, gitsene yaw" şeklindeki kaydı çalıyor :) hoparlör de gene o yüzün arkasında saklı minik birşey.

Yazı devam ediyor....

İki tuşa birden basıldığında devre kayıt modunda. tuşlar bırakıldığında tekrar sessiz moda geçiyor. Sağdaki tuş bir kere basılınca bellekte bulunan kayıt baştan sona çalınıyor. Bu tuş basım işlemleri mikrodan gelen sinyallerle de gerçekleştirilebiliyor. Yani gerektiğinde ses kaydedebilen ve sonra bunu istediği anda çalabilen bir robot böcek yapmak çok kolay. Bellekteki ses kaydı elektrik kesilse dahi silinmiyor ve saklama süresi olarak 100 yıl veriliyor. Ses kalitesi ise oldukça iyi.

Entegrenin tam kodunu vs devre şemasında görebilirsiniz.
Devre şeması için buraya klikleyiniz.

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· Devre şeması için buraya klikleyiniz.
· More about Sensörler - Algılayıcılar
· News by ozkal


Most read story about Sensörler - Algılayıcılar:
Some More Industrial Instrument Designs


Related Links

Article Rating
Average Score: 4
Votes: 20


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.068 Seconds