Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 3 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Boardbug ve Protobug
Posted on Monday, August 11 @ 16:50:17 EDT
Topic: Prototipler
Bunlar iki kardeş. Şu sıralar üzerinde çalıştığım yeni böceğin denemeleri için yaptım. Bu yeni böcek, sadece transistörlü olmasına rağmen ışık aramak, engel algılamak, ses efektleri üretmek, tek puş butonla açılıp kapanmak vs gibi özelliklere sahip.

Soldaki boardbug ve sağdaki de protobug.


Boardbug, adından da anlaşıldığı gibi aslında bir breadboard dan oluşmakta. Böceğin şasisi tek parça halinde bir breadboard. Çok kolaylıkla ve hiç lehim kullanmadan istediğiniz devreleri kurup deneyebilmenizi sağlayan en önemli araçlarımızdan biri olan breadboard ları tanımak için buraya tıklayarak dersler bölümümüzdeki ilgili yazıya ulaşabilirsiniz. Robot böcek ve hatta küçük çapta hareketli robot çalışmalarını test etmek için boardbug muhtemelen dünyadaki en uygun, hesaplı ve kolay ulaşılabilecek seçenek. 10 milyon liraya bir board, bir delikli pertinaks parçası ve iki minik motorla robot şasiniz hazır.

Protobug ise kardeşinin biraz daha gelişmişi ve az daha ilerlemiş prototipler oluşturmak için uygun. Protobug u hareketli bir robot böcek haline getirmek için gereken devreleri kurarken lehim ve havya kullanmak gerekiyor. Tabi böceğimiz de daha kalıcı oluyor. Sağa sola çarpmalardan düşmelerden etkilenmiyor. Hatta protobug un üzerinde bir de kabuk var. Dikkatli bakanlar tanıyacaktır, bu kabuk mikisoft optik mouse in ambalajından çıkma bir parça. Ambalaj parçasını gerekli şekilde kesip üst kapak olarak kullandım. uygun boyalar kullanarak üzerine böcek şekilleri de çizilebilir.

Yazının devamında detaylı fotoğraflar bulabilirsiniz.

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· buraya
· More about Prototipler
· News by ozkal


Most read story about Prototipler:
SUMO ROBOT PROJECT


Related Links

Article Rating
Average Score: 2.5
Votes: 2


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.059 Seconds