Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 3 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Ads / Reklamlar: OZZ Chipleri
Posted on Tuesday, October 14 @ 06:54:09 EDT
Topic: Çeşitli Duyurular


Ozz Chipleri dünyada SADECE sitemizde bulunmaktadır.

OZ-SER-1 : 4 servo kumanda edebilen, tuş takımı ile programlanabilen, silinmez bellekte programı saklayıp yürütebilen chip.

OZ-SER-RS4 : 4 Servo kumanda edebilen, seri porttan gönderilen sinyallerle pc den yönetilebilen, programlanabilen, silinmez belleğine sakladığı programı kullanarak PC siz modda da çalıştırabilen chip. Servo çıkışlarına ek olarak genel amaçlı giriş çıkışlara da sahiptir (4 giriş 4 çıkış).

OZ-SER-RS8 : 8 Servo kumanda edebilen, seri porttan gönderilen sinyallerle pc den yönetilebilen, servo çıkışlarına ek olarak genel amaçlı giriş çıkışlara da sahip bir chip.

OZ-IR-DIS : Kızılötesi mesafe algılama chipi. Işık yansıması prensibiyle hassas engel-mesafe algılama yapar. Mesafe bilgisini kendi çıkışlarından ve aynı anda seri port üzerinden (RS232) dışarıya aktarır. Bu bilgi robotik vs her tür uygulamada kullanılabilir.OZ-SER-1


Oz-ser-1 bir servo kontrol chipi, yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz 18 bacaklı DIP kılıflı bir chip. 4 çıkış pini tarafından üretilen pwm sinyalleri ile 4 adet servoya kumanda edebiliyor. 6 pini basit bir tuş takımı, 5 pini de servo programlama bilgilerini kullanıcıya ileten 5 ledli bir gösterge tarafından kullanılıyor. Bir pin programın çalışma periyodlarını ve programlama aşamasında tuş basım geribeslemesini sağlamak için bir piezo buzzer ile ses üretme amacıyla kullanılıyor.

Chipimizin en önemli özelliği çalışması için dışarıdan bir osilatör, kristal, seramik rezonatör vs özel bir elemana ihtiyaç göstermemesi. Chip, +5v ve GND sinyallerini alır almaz çalışmaya ve pwm sinyallerini üretmeye başlıyor. Tuş takımı ve led in pull-up ve sürücü dirençlerinin dışında elemana ihtiyaç göstermiyor. Gayet basit olan aşağıdaki şema ile çalıştırılabiliyor. Devrenin çalıştırılabilmesi için +5V luk bir güç kaynağı yeterli. 4.8V elde edebileceğiniz seri bağlı 4 şarjlı pil de bu kaynak yerine kullanılabilir.

Chip in optimum çalışması için kurulması gereken basit devre ;OZ-SER-1 DEVRE ŞEMASI.

Bu 4 servonun her biri için ayrı bir konum bilgisi taşıyan toplam 32 adet adımdan oluşan programı chipe 6 tuşlu kumanda paneli üzerinden verebiliyorsunuz.

Örneğin:

1. adım:
-----1.servo : 0°
-----2.servo : 7°
-----3.servo : 21°
-----4.servo : 28°
2. adım:
-----1.servo : 70°
-----2.servo : 70°
-----3.servo : 28°
-----4.servo : 7 °
3. adım:
-----1.servo : 77°
-----2.servo : 140°
-----3.servo : 14°
-----4.servo : 63 °
4. adım:
.......
.......
.......

Oz-ser-1 chipinin bir robot kol üzerinde gerçekleştirilen uygulama örneğine ait iki farklı videoklibi indirmek için aşağıdaki fotoğraflara tıklayabilirsiniz (Herbiri 300kb civarında)


Chipin Programlanması.

Chipin tasarımı, servoların en verimli şekilde çalışabileceği sinyalleri üretecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Chip in, kullanıcı tarafından girilen programa göre çalıştırdığı 4 servo, birçok servo üreticisi tarafından standart olarak kullanılmaktan olan PWM darbe özelliklerine en uygun şekilde sürülürler. Böylece çıkış güçleri, konumların yakalanma hassasiyeti ve çekilen akımlar en optimum düzeylerde tutulur. Standart servolarda 180°C lik konumlanma aralığındaki açısal hassasiyet yaklaşık 7° dir.

Oz-Ser-1;

 • Sitemizde bulunan projelerden robot kol, kocaayak, robot kafa vs gibi 4 veya daha az servoya ihtiyaç duyan projelerde,
 • Çeşitli deneysel mekatronik uygulamaların prototip aşamalarında,
 • Hareketli vitrinler oluşturulmasında,
 • Fuar standı uygulamalarında,
 • Deneysel mekanik otomasyon uygulamalarinda,

  ve buna benzer amaçlarla kullanılabilir.

  Oz-Ser-1 Chipi 19 milyon TL dır  OZ-SER-RS4 :  RS 232 bağlantısına sahip servo kontrol chipidir. Aradaki bağlantı full duplex tir yani hem pc hem de chip aynı anda karşılıklı veri gönderip alabilirler. Chip, birbirlerinden bağımsız 4 Servoya pc seri portu üzerinden gönderilen sinyallere göre kumanda edebilir. Bu sinyallerle gelen programı kaydedip, PC kapalı olduğunda dahi çalıştırabilir.

  Buna ek olarak chipin 4 bağımsız girişindeki sinyal değişimlerini anında PC ye gönderir ve pc den gönderilen komutlara göre başka 4 pinindeki lojik seviyeleri değiştirebilir. (4 ü giriş 4 ü çıkış olmak üzere toplamda 8 adet PiN).

  Chip PC den gönderilen sinyallere göre ses üretebilir.

  Robotik uygulamalar başta olmak üzere birçok konuda kullanılabilecek olan chipin uygulama devresi ; OZ-SER-RS4 DEVRE ŞEMASI. Sistemi çalıştırmak için pc seri porttan gönderilmesi gereken ascii kodlari tablosunu da devre şemasında bulabilirsiniz.

  Bu chip ve verilen uygulama devresi ile kurulmuş sistemin bir robot kola kumanda ettiği videoklibi izlemek için aşağıdaki fotoğrafı tıklayabilirsiniz.

  Aşağıdaki resme tıklayarak OZ-SER-RS4 çalışma videoklibini indirebilirsiniz (351kb)  Oz-ser-RS4 servo kontrol chipinin kullanımı.

  Oz-Ser-RS4 Chipi 19 milyon TL dır

  OZ-SER-RS8 :  RS 232 bağlantısına sahip servo kontrol chipidir. Birbirlerinden bağımsız 8 adet servoya pc seri portu üzerinden gönderilen sinyallere göre kumanda edebilir. Aradaki bağlantı full duplex tir yani hem pc hem de chip aynı anda karşılıklı veri gönderip alabilirler. PC den gönderilen sinyallerle chipin belleğinden bağımsız uzunlukta animasyon, hareket vs uygulamalarda kullanılabilir.

  Chipin 3 bağımsız girişindeki sinyal değişimlerini anında PC ye gönderir ve pc den gönderilen komutlara göre 2 çıkış pinindeki lojik seviyeleri değiştirebilir. (3 ü giriş 2 si çıkış olmak üzere toplamda 5 adet PiN).

  Robotik uygulamalar başta olmak üzere birçok konuda kullanılabilecek olan chipin uygulama devresi ; OZ-SER-RS8 DEVRE ŞEMASI. Sistemi çalıştırmak için pc seri porttan gönderilmesi gereken ascii kodlari tablosunu da devre şemasında bulabilirsiniz.

  Aşağıdaki resme tıklayarak OZ-SER-RS4 çalışma videoklibini indirebilirsiniz (351kb)  Oz-Ser-RS8 Chipi 19 milyon TL dır

  OZ-IR-DIS :  Bu chip ile oluşturulabilecek sistem modülasyonlu kızılötesi ışınlar kullanarak hassas mesafe algılama işlemi gerçekleştirir. Çevresel ışıklardan etkilenmeden çeşitli devre uygulamaları ile 10cm-50cm arası mesafelerde engel algılama yapar.

  Algıladığı engellere ait bilgileri hem doğrudan chipin I/O pinlerinde değişen sinyaller olarak gösterir hem de seriporttan bağlanacağı başka bir mikroişlemciye gönderir. Bu mikroişlemci bir pc ya da bir robot projesinde kullanılmakta olan ana microcontroller olabilir.

  Hareket eden bir sistemin önüne gelen engelleri algılamasına ek olarak sabit bir sistemin önünden geçen canlı cansız varlıkları algılamasında, park eden arabalarda geri vites sensörü olarak, endüstriyel otomasyon vs çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Chip in optimum çalışması için kurulması gereken basit devre ise şu; OZ-IR-DIS devre şeması.

  Aşağıdaki resme tıklayıp chipin çalışmasıyla ilgili bir videoklibi indirebilirsiniz (122kb). Videoklipte, OZ-IR-DIS kullanılarak oluşturulmuş bir devre, engelin (Bir el) karşıdan, sağdan ya da soldan yaklaşması durumlarının hepsini birbirlerinden bağımsız ve iki seviyeli olarak algılayıp bunu led bağlı çıkışlarında gösteriyor. Aynı bilginin arkadaki monitörde çalışması görülen hyper terminal programına seri port üzerinden de aktarılmakta olduğuna dikkat ediniz. Devre şemasında yapılacak ufak bir değişiklikle beyaz cisimleri algılama mesafesi 60cm e kadar ulaşabilmektedir.

  OZ-IR-DIS daha yüksek menzil devresi.  OZ-IR-DIS Chipi 19 milyon TL dır


  OZ-I/O-1 :  Genel amaçlı bir I/O chipidir. PC nizi dış dünyada gerçekleştirdiğiniz devre ve uygulamalara kolayca bağlamanızı sağlar. 7 adet giriş pini, 7 adet de çıkış pini bulunur. Çıkış pinleri, RS232 hattı üzerinden gönderilen kodlarla ON-OFF yapılabilir. Gene gönderilen bir kodla çıkışların o anki hali silinmez belleğe kaydedilip, güç kesilip tekrar verildiğinde aynı halde korunmaları sağlanabilir.

  Giriş pinleri de chip tarafından sürekli izlenir ve değişim anında gereken kodlar RS232 üzerinden master CPU ya gönderilir.

  Master CPU bir pc ya da bir mikroişlemci olabildiği gibi, ikinci bir OZ-I/O-1 de olabilir. İki tane oz chipi, karşılıklı olarak birbirlerinin girişlerini okuyup, kendi çıkışlarını ona göre ON-OFF yaparlar. RS232 nin izin verdiği mesafelerde (150-200m) bu sayede sadece 3 hat ile kablolu uzaktan kumanda yapılabilir. Ya da alıcı-verici RF modüller kullanılarak uzaktan kumanda kablosuz hale de getirilebilir.

  OZ-I/O-1 Chipi 19 milyon TL dır


  Ozz chipleri uygulama devreleri 3-6V aralığında çalışan, 5V da 10-20mA arası akım çeken, çalışmaları laboratuar şartlarında test edilmiş devrelerdir. Hobi robotik uygulamalarında kullanım için özel olarak tasarladığımız chipler gönderilmeden önce tek tek ve uzun süreli olarak test edilmektedirler. OZ chiplerin devre montajı, kullanılacak devrenin basitliği sayesinde herhangibir elektronik bilgisi gerektirmez. Devre az eleman sayısı sayesinde havada bile monte edilebilir ve birçok koşulda sorunsuz çalışır. Endüstriyel ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmamış olan uygulama devresine bağlı kalınarak gerçekleştirilen sistemde hobi uygulamalarında çalışma problemi yaşanması mümkün değildir.  Seri port haberleşmeli devrelerin RS232 bölümünde gereken MAX232 chipi yerine transistörlü bazı devreler kullanılması da mümkün. Bu amaçla için nette birçok sitede rastlayabileceğiniz benzer basit yapılar kullanılıyor. Bunların en yaygın olanlarını Transistörlü RS232 Devreleri başlıklı yazımızdan inceleyebilir ve tabi kullanabilirsiniz.

  PC ile bağlantı kurmak için kullanacağınız hyper terminal programı ayarları.


  Chiplerin daha fazla sayıda servo kontrol edebileni, daha uzun mesafe algılayabileni, daha değişik yöntemlerle mesafe algılayabileni, endüstriyel ortamlar için tasarlanmış modelleri, önceden programlanmış daha karmaşık ve özel amaçları gerçekleştirebilenleri vs gibi siparişe göre çeşitli versiyonları da gerçekleştirilebilir.

  Chiplerden satın almak için toplam ürün bedelini işbankası kabataş şubesi (1024 şube kodu)
  0293904 no lu özkal özsoy hesabına havale ettikten sonra,

 • ALICI AD-SOYAD
 • DETAYLI ADRES
 • TELEFON NUMARASI bilgilerinizi

  ozkal @ endtas . com

  emaili üzerinden MESAJDA TÜRKÇE HARF KULLANMADAN veya Site Üzerinden Mesaj göndererek ürünlerin hemen kargoya verilmesini sağlayabilirsiniz.

  Havale açıklaması olarak yazılan adres bilgileri malesef bize ulaşamamaktadır
  , adresinizi ayrıca mesajla bildirmeye özen gösteriniz.

  Kargo ücreti 1.5 milyon TL 3.5 milyon TL arasında değişmekte olup, teslimde alıcı tarafından ödenmektedir.
 •  
  Login
  Nickname

  Password

  Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

  Related Links
  ·

  · OZ-SER-1 DEVRE ŞEMASI.
  ·
  ·
  · Chipin Programlanması.
  · OZ-SER-RS4 DEVRE ŞEMASI.
  ·
  · Oz-ser-RS4 servo kontrol chipinin kullanımı.
  · OZ-SER-RS8 DEVRE ŞEMASI.
  ·
  · OZ-IR-DIS devre şeması.
  · OZ-IR-DIS daha yüksek menzil devresi.
  ·
  · Transistörlü RS232 Devreleri
  · hyper terminal programı ayarları.
  ·

  ozkal @ endtas . com


  · Site Üzerinden Mesaj
  · More about Çeşitli Duyurular
  · News by ozkal


  Most read story about Çeşitli Duyurular:
  Endtas Robot Bug Kits


  Related Links

  Article Rating
  Average Score: 3.6
  Votes: 15


  Please take a second and vote for this article:

  Bad
  Regular
  Good
  Very Good
  Excellent  Options

  Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

  Send to a Friend  Send to a Friend
  Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
  Page Generation: 0.061 Seconds