Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 2 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Animatronik Robot Kafa
Posted on Thursday, March 04 @ 18:56:29 EST
Topic: Mekanik Yapılar
Eski yazılarda geçen robot kafa projesini biraz daha geliştirdim.Servo motorlar kullanılarak hareketlendirilecek robot kafa, plastik levhalardan ya da kontraplaktan kesilerek gerçekleştirilebilecek. Levha kesimi için kullanabileceğiniz şablonu yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Şablonu print edip, üzerindeki servomotor boyutları ile sizin kullanacağınız servomotor boyutları uyuşacak şekilde fotokopi ile büyütüp küçülttükten sonra kontraplak üzerine karbon kağıdı ile aktarın. Kıl testeresiyle kesin.Daha sonra yukarıdaki ve yazının devamındaki çizimlere uygun olarak monte edin. Bu çizimlerdeki robot kafa 7 adet servo kullanacak şekilde tasarlandı. Gözlerini birbirlerinden bağımsız olarak sağa sola, yukarı aşağı oynatabiliyor. Baş sağa sola dönerken, yukarı aşağı hareket de yapabiliyor. Bu esnada konuşma ifadesi olarak ağız açıp kapama hareketi de gerçekleştirebilmekte.

yazının devamında çizimler, parça kesim şablonu, çeşitli örnek devre şeması ve asm kodları var.... Okumaya devam. Sorular, öneriler varsa yorum olarak alayım lütfen.

Servo sayısı daha arttırılabilir, böylece daha karmaşık hareketlerin kafa tarafından gerçekleştirilebilmesi mümkün olur. Daha gerçekçi yüz ifadeleri, daha hareketli, canlı bir yüz ortaya çıkartılabilir.Tersi de yapılabilir tabi. Servo sayısını 4 e düşürebilirsiniz. Böylece maliyet daha makul seviyelere çekilmiş olaracaktır. Servoları kullanma yerlerini siz belirleyebilirsiniz. Kafanın sağa sola dönüş hareketi, yukarı aşağı hareketi, ya da gözlerin bağımsız olarak hareket etmesi vs gibi ayrıntılardan vaz geçebilirsiniz.

4 servollu sistem için uygun bir devre şeması
4 servolu sistem için uygun bir asm kodu.Çene mekanizmasının, sitemiz yazılarında daha önce geçen bir ses kayıt devresini tetiklemesiyle robot kafanızın konuşmasını da sağlayabilirsiniz.

Ses kayıt devresine ait şema.

Mikrodenetçi programlamak, asm kodu yazmak vs istemiyorsanız ozz chiplerini de kullanabilirsiniz.

oz ser1 ile board üzerindeki tuşları kullanarak 4 servoyu programlayabilir ve her güç verildiğinde kayıtlı programı aynen yürütmesini sağlayabilirsiniz. Programı, gerek duydukça gene aynı tuşlarla değiştirebilirsiniz.

oz-ser-1 Devre şeması.Eğer robot kafanızı PC kontrollü olarak yapmak isterseniz, pic serisi bir mikronun seri portunu kullanarak RS232 ile pc bağlaşımı yapabilir, sonra da yukarıdaki asm kodlarda örneğini görebileceğiniz gibi servo sinyallerini, pc den gelen komutlara göre değiştirebilirsiniz.

Oz-ser-rs8 chipi de aynı amaçla kullanılabilir. oz-ser-rs8 Devre şeması.Bu da nette online olarak satın alınabilen bir robot kafa kitinin monte edilmiş hali. Malzeme gene kontraplak.


Robot kafayı gerçekleştirip çalıştırdıktan sonra, kumaştan ya da silikondan kalıp çıkartarak elastik bir yüz gerçekleştirilebilir. Aşağıda da buna bir örnek.Robot Kafa parçaları kesim şablonu

Bitmiş robot kafanın videoklibi.

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· 4 servollu sistem için uygun bir devre şeması
· 4 servolu sistem için uygun bir asm kodu.
· Ses kayıt devresine ait şema.
· oz-ser-1 Devre şeması.
· oz-ser-rs8 Devre şeması.
· Robot Kafa parçaları kesim şablonu
· Bitmiş robot kafanın videoklibi.
· More about Mekanik Yapılar
· News by ozkal


Most read story about Mekanik Yapılar:
PC Controlled Robotic Arm (Circuit Schematic and asm code are added)


Related Links

Article Rating
Average Score: 3
Votes: 3


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.053 Seconds