Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 4 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Eski CDROM sürücülerden robot parçası elde edilmesi
Posted on Monday, November 04 @ 05:04:09 EST
Topic: Motorlar
Roböcüklerim için kullandığım parçaları genellikle eski-hurda CDROM sürücülerden elde ettiğim için, bu işin nasıl yapıldığı konusunda bir yazı yazma gereği hissettim.

CDROM sürücülerin yanında, eski printerler de başlıbaşına bir robot malzemesi deposudur. Her tür step motor, dc motor, çeşit çeşit dişli kutusu ve mekanik parçaları bu tip eski printerler den sökerek kullanabilirsiniz.CDROM sürücüler yeni ve daha hızlı modellerin çıkması ile genellikle 2-3 sene içerisinde demode olur ve ihtiyaçlarımıza cevap veremez hale gelirler. Bu yüzden üreticiler de CDROM sürücü ömürlerini bu civarlarda belirlemektedirler. Yani yepyeni bir CDROM sürücü aldınız ve bunu kullanıyorsunuz diyelim, bu sürücü siz onu iki üç sene zarfında değiştirmeseniz bile o süre bittiğinde kendiliğinden bozulup emekliye ayrılmaktadır. Bu yüzden çoğumuzun ev ve iş yerlerinde bir kenarlarda yatmakta olan, zamanında 80-100 dolar verdiğimiz için de atmaya kıyamadığımız CDROM sürücüler mevcuttur. Bende de roböcük işlerine girişmeden önce 3-4 tane vardı. Hepsini dağıtıp motor, dişli, switch vs tüm elektromekanik parçalarını çıkarttım. Roböcüklerimde kullandım.Hadi şimdi işe girişip resimlerdeki iki CD sürücüyü adım adım parçalayalım.

CDROM sürücülerin en dışında metal bir koruyucu kabuk bulunur. Bu kabuk CD mekaniğini içine alan bir u profil ve onu kapatan düz bir kapaktan oluşmaktadır. Bu kapağı genelde sürücünün altından veya yanlarından doğru 4 vida tutar. Yıldız tornavida kullanarak önce bu vidaları söküp alıyoruz.Vidalar alınmış, Alt kapak yerinden çıkartılmaya hazır.


Alt metal kapağı yerinden çıkarttıktan sonra onun hemen altında bulunan kontrol kartının vidalarını bulup sökelim. Vidalar temizlendikten sonra kontrol kartı ile motorlar, lazer kafa vs arasındaki kurdela bağlantı kablolarını soketlerinden çıkartalım. Bu kablolar esnek yapıda olduklarından robotun çeşitli bölümlerinde kullanılabilirler. Saklamakta fayda var. Bu işlemler sırasında CD sürücünün ön yüzündeki plastik parça ve içerideki taşıyıcı plastik yapıya ait kartı tutan kanca, çentik vs gibi şeyleri düz bir tornavida ile bastırarak açmayı unutmayalım. Bunu yapmazsak o minik parçalar işimiz çok zorlaştırır ve kırılmalara neden olabilirler.Kartın altındaki, tüm elektromekanik yapıyı taşıyan büyük plastik parçayı dikkatle yerinden çıkartalım. bu parça hem hafif, hem de kuvvetlidir, japon yapıştırıcısı ile üzerine ekler yaparak çeşitli robot uygulamaları için kullanılmaya gayet müsaittir. CD kapağını açıp kapayan mekanizma da genelde doğrudan bu plastik üzerinde bulunur.

En son projem (tezahurat yapan robot) de bu büyük plastik parçayı kullanıyorum. Tek parça halindeki bu ana kasa, altına ilave ettiğim iki motor ile hareket kabiliyeti kazanıyor. CD açma mekanizmasının büyük dişlisi üzerine yapıştırdığım ikinci bir dişli ile de küçük bir bayrağı veya ışığı çift eksenli hareket ettirerek sallayabiliyor. Çok basit bir robot kolu bu şekilde elde etmiş oluyoruz.Tüm elde ettiğimiz parçalar masa üstünde yan yana. Bu söktüğüm sürücü, şu ana kadar söktüklerimden oldukça farklı yapıdaydı. Motorların tümü sağlam yapılar içerisinde beraber yerinden sökülüp kullanılabilecek minik dişliler içeriyorlardı. Bu yüzden motorları dişli kutularından ayırmadan saklamaya karar verdim. Bu dişli kutulu motorlardan birini de tezahurat robotunun bayrak sallayıcısını yaparken kullandım zaten.

Bu CD sürücünü işi şimdilik bu kadar. Hadi şimdi ikinciye geçelim.Metal kabuğun vidalarını söküyoruz.Metal alt kapak yerinden alınıyor.Kontrol kartının kablo bağlantılarını soketlerinden söküyor ve kartı yerinden çıkartıyoruz.Philips marka CDROM sürücünün içi gerçekten güzel çıkıyor. CD diskini döndürmek amaçlı güzel bir DC motor ve CD Kapağı ile lazer okuyucuyu hareket ettirmek için birbirinin eşi iki adet DC motor daha kullanılmış. iç yerleştirme çok güzel ve ana plastik kasa da çok hafif ve simetrik yapıda. Gel benimle bir robot yap diyor neredeyse.
Diğer taraftan görünüş.Eh, işlem sonu. NE elde ettik? 6 tane DC motor ve robot kasası olarak kullanabileceğimiz iki büyük plastik taşıyıcı, bolca da dişli ve switch.


Bunları ileride kullanmak üzre depomuza kaldiriyoruz. Ama tabi robot projeleri aklımıza geldikçe orada pek uzun kalamayacaklar. :)

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· More about Motorlar
· News by ozkal


Most read story about Motorlar:
Step Motor Control via PC parallel port


Related Links

Article Rating
Average Score: 3.33
Votes: 6


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.057 Seconds