Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 6 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Oz Chip Applications: Sualtı Robotları
Posted on Wednesday, April 07 @ 12:48:07 EDT
Topic: Mekanik Yapılar
Sitemiz bünyesindeki yazılarda detaylı açıklamaları verilen, sizler tarafından gerçekleştirilebilecek elektronik devreler kullanılarak yapılabilecek bazı yüzer robot fikirleri ürettim. Bunlardan iki tanesi sualtı, biri ise yüzer olarak düşünüldü.

CATASUB


FATSUB


CATASUB

Bu proje, piyasada birçok oyuncakçıda bulabileceğiniz, plastikten yapılmış denizaltılardan iki tane kullanılarak gerçekleştiriliyor. Kablolu uzaktan kumandalı ya da kumandasız olarak satılan bu denizaltıların birçok çeşidini bulmak mümkün. Denizaltılarda ileri geri hareketi sağlamak için bir adet DC motor ve pervane de bulunuyor. Taşıyıcı kol için sitemizde bir iki proje mevcut. O projelerde anlatılan robot kolları, su geçirmeyen, izolasyonlu servolarla kullanabilir, ya da kendinize özgü yöntemlerle standart servoları su geçirmez hale getirebilirsiniz. Su izolasyonu konusunda nette birçok yazı bulmanız mümkün. Ben iki tane denizaltı aldım. Rus malı. Sokak tezgahlarında 5-6 milyona alabilirsiniz. Fotoğraflarını çeker çekmez yazıya ekleyeceğim. Yön değiştirme amacıyla iki adet motorunu kullanıyor, aynı roböcükler gibi ileri gitmek için ikisini de ileri, dönmek için ise birini ileri, diğerini geri çalıştırıyor. Bu yüzden roböcükler için yaptığınız devre aynen bu robotta da çalışacaktır. Su geçirmez hale getirdiğiniz kutu içerisine koyacağınız devreyi, dış dünyadaki swiçlere, gene su geçirmez kablo bağlantılarla yapabilirsiniz. Önce yüzer halde gerçekleştirdiğiniz robotu, altına ağırlık ekleyerek nötr yüzme haline getirmelisiniz. Böylece denizaltımız ne yüzeye çıkar, ne de dibe batar. Koyduğunuz derinlikte dolaşır durur. Ya da servolarla kumanda edilecek bir derinlik dümeni ekleyebilirsiniz. İster robotik olarak, isterse kablolu uzaktan kumanda ile denizaltınızı yönetebilirsiniz. PC bağlantısı da yapılabilir, uygun boyutta yapılacak denizaltıya kamera vs monte edilebilir.FATSUB

Bu da tombul bir denizaltı. Tek gövdeli ve daha iri gövdesi içerisinde tüm devre, servo vs elemanları sugeçirmez bir şekilde barındırıyor. Denizaltının dibinde, istendiğinizde su altına inebilmesini sağlamak ve dik durması amacıyla ağırlık konuluyor. Bu da aynı şekilde kablolu uzaktan kumandalı ya da tamamen robotik olarak gerçekleştirilebilecek bir proje.

CATAROB

Bu da yukarıdaki projelerin tamamen yüzen versiyonu. Gene piyasada, oyuncakçılarda rahatlıkla bulabileceğiniz iki adet plastik, motorlu tekne ile gerçekleştiriliyor. Bir ara tüm bim lerde tanesi 1.5 milyona satılıyordu bu oyncaklardan. O zaman bu projeyi düşünerek iki adet almıştım. Su dolu leğende denemeler yaptım, güzel çalışıyorlar :). Bu projede gerçekleştirilecek robotun elektromekanik aksamlarını sudan korumak daha kolay, çünkü robotumuzun dalmak gibi bir amacı yok. Daha büyük tekneler kullanarak üzerine robot kol monte edebilirsiniz. Çift motor kullanıp dönüşleri roböcükler gibi motorları ileri geri çalıştırarak yapabileceğiniz gibi, tek motor kullanıp, dönüşleri servo ile kumanda edebileceğiniz bir dümenle yapabilirsiniz.


 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· More about Mekanik Yapılar
· News by ozkal


Most read story about Mekanik Yapılar:
PC Controlled Robotic Arm (Circuit Schematic and asm code are added)


Related Links

Article Rating
Average Score: 5
Votes: 4


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.055 Seconds