Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Robot Baş Çalışmasına Işık Takibi Yaptırıyoruz
Posted on Tuesday, April 20 @ 16:41:10 EDT
Topic: Mekanik Yapılar
Robokafa projemiz biraz daha gelişti. Bu kafa sadece iki servo ile çalışıyor, aslında kafa olması da şart değil, ayçiçeği olur, kuş olur, böcek olur, sadece bir ok olabilir ne biliym herşey olabilir. Siz ne yapmak isterseniz onu yapabilirsiniz. Benim elimde hazır bir kafa vardı, aynen kullandım.

Bu kafayı iki ayrı mikrocontroller idare etmekte. İki mikroyla yapma nedenim, ışık ölçümü ve servoların kontrol edilmesi işlemlerini gerektiğinde ayrı ayrı da kullanabilmeyi istemem.Yani elimizde iki tane chip var, biri iki servoyu kumanda edebiliyor. 4 pinlik girişlerindeki veriye göre iki servonun konumlarını değiştirebiliyor.

Diğer chip ise 4 fotodiyod kullanarak ışık ölçümü yapabiliyor, 32 seviyeli (5 bit A/D çevirici) bilgileri karşılaştırarak 4 bitlik çıkışlarının konumlarını ayarlıyor. Bu çıkışlar yukarıdaki parağrafta bahsi geçen servo kontrol chipine bağlanabilir. Böylece iki servo motoru kumanda etmek mümkün olacaktır. Ya da aynı çıkışları iki tane basit H köprüsü devresine (dersler bölümümüzde bulabilirsiniz) bağlayarak DC motorları kontrol etmeniz de mümkün. Böylece servo motorlu olandan çok daha hassas şekilde ışık takip edebilen bir kafa yapabilirsiniz.

Yazı devam ediyor, Her iki chipin de hex kodlarını ve devre şemasını yazının sonunda bulabilirsiniz.ikinci chip, 4 adet ışık sensöründen gelen verilere göre dc motorları ya da servoları yönetiyor ve kafanın her zaman ışığa doğru dönmesini sağlıyor. Fotodiyodların sağladığı hassaslıkla karanlık bir ortamdaki bir mumu ya da minik bir el feneri ampulünü çok rahatlıkla takip edebiliyor.

işte chiplerin kaynak kodları.

ve Devre şeması.


 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· işte chiplerin kaynak kodları.
· More about Mekanik Yapılar
· News by ozkal


Most read story about Mekanik Yapılar:
PC Controlled Robotic Arm (Circuit Schematic and asm code are added)


Related Links

Article Rating
Average Score: 3.5
Votes: 2


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.088 Seconds