Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 5 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Yeni Prototip Çalışmaları
Posted on Wednesday, April 28 @ 09:39:01 EDT
Topic: Mekanik Yapılar
Cırcırböceği Prototipi

Cırcırböceği kitimizin program geliştirmesinde kullanılmış prototiptir. İki katlı bir pcb yapısına sahip olup, iki pcb nin alttakine pil, motorlar vs gibi ağır parçalar, üsttekine ise sık sık ulaşılması gereken mikroişlemci ve diğer hafif parçalar monte edilmiştir. Minicik boyutlarıyla tam bir böcek görünümünde olan robot çalışmasının bir de açma kapama anahtarı mevcut. Robotun alt kısmında ise 6 adet programlama ve komut tuşları bulunuyor. Önde çarpma ve pcb altında da ışık sensörü bulunuyor. Basit araç gereçler kullanılarak yapılabilecek, minik boyutları nedeniyle şirin ve bir o kadar da hareketli güzel bir robot böcek çalışması.Pervaneböceği Prototipi

Bu çalışmamız daha ilginç. Üzeri eski bir mouse ambalajından çıkmış plastik parça ile örtülü ve daha önceki yazılarımız arasında bulunan yangın söndürücü böceğin işlevlerine sahip; karanlık bir ortamda rastgele serpiştirilmiş bulunan istediğiniz kadar sayıda mumu tek tek bulur ve söndürür. Aynı zamanda saydam kabuğu altında yanıp sönen 3 LED ve bir de normal ampule sahip. Bunların ikisi motorların dönüş yönüne göre ileriye bakar şekilde yanıyor, bir tanesi rastgele arka gövdenin içten aydınlatılması için yanıp sönerken ampul olan da mum söndürme işlemi sırasında yanıp sönerek karanlıkta ilginç görüntüler oluşturuyor. Bu prototipin bir ilginçliği daha var; o da eski bir oyuncaktan sökülmüş olan ses efektleri chipi. Bu devre sayesinde robot böceğimiz mumu bulduğunda, söndürme işlemini yaparken bir yandan da çok güzel ses efektleri üretiyor, çeşitli silah ve savaş efektlerine ek olarak konuşuyor ve mumu doğduğuna pişman ediyor :). izlemesi çok eğlenceli bir çalışma.

Bu tip eski oyuncaklardan sökülmüş ses, efekt vs chiplerini robot böcek uygulamalarımızda çok rahatlıkla kullanabiliyoruz ve çok ucuza ilginç neticeler ortaya çıkartmış oluyoruz. Eğer bu tip bir devre bulamıyorsanız bu yazıda detayları verilen sistemi kullanarak istediğiniz sesi kaydedip kullanmanızı sağlayacak bir devreyi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.Devre şemaları, robot uygulama örnekleri ve kalan fotoğraflar için yazının devamına alalım sizi.

Bu iki prototip, tüm dokümanlarıyla beraber satılıktır arkadaşlar. Sahip olmak isteyen arkadaşlar bana buradan mesaj atabilirler, ya da 544 736 32 64 ten ulaşılabilirim.. Bu prototiplere benzer robot böcekler gerçekleştirebilmeniz için okumanız gereken yazılarımızın linkleri aşağıda listelenmiştir..

Roböcükle ilgili yazı
Proböcükle ilgili yazı
Lightbug ile ilgili yazı
Soundbug ile ilgili yazı
Firebug ile ilgili yazı
Değilkapısı böcük Cafer ile ilgili yazı

 
Login
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Related Links
· bu yazıda
· buradan mesaj atabilirler
· Roböcükle ilgili yazı
· Proböcükle ilgili yazı
· Lightbug ile ilgili yazı
· Soundbug ile ilgili yazı
· Firebug ile ilgili yazı
· Değilkapısı böcük Cafer ile ilgili yazı
· More about Mekanik Yapılar
· News by ozkal


Most read story about Mekanik Yapılar:
PC Controlled Robotic Arm (Circuit Schematic and asm code are added)


Related Links

Article Rating
Average Score: 3
Votes: 2


Please take a second and vote for this article:

Bad
Regular
Good
Very Good
ExcellentOptions

Printer Friendly Page  Printer Friendly Page

Send to a Friend  Send to a Friend
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.057 Seconds