Ultrasonic Distance Measurement System
Date: Sunday, July 04 @ 02:48:41 EDT
Topic: Atelye


Bu proje, bitirme ödevi yetiştirmeye çalışan bir arkadaşımız için yarım günlük hızlı bir çalışmanın ürünü. Ultrasonik sinyaller kullanarak 0-4metre aralığında 1mm ye varan hassasiyetle mesafe ölçümü yapabilen bir sistem.

Proje gerekleri doğrultusunda PIC 16F84 mikrodenetçi ve 2 satır x 16 sütunluk LCD ekran kullandık. Ultrasonik ölçüm işlemi için yurt dışından gelen hazır bir ultrasonik modülden faydalandık. Modül, mesafe ölçme emri geldiğinde 40 darbelik bir katarı ultrasonik vericilerinden gönderip, süresi yankının alıcısına ulaşma süresiyle orantılı bir darbeyi çıkışından bizim F84 e ulaştırmakla görevli.Cihazın ön panelindeki 3 tuş, çeşitli ölçüm modları arasında geçiş yapmak ve LCD ekranın arka plan aydınlatmasını açıp kapatmak amacıyla kullanılıyor.

16F84 ümüzün tüm bu sistemi başarıyla yönetmek, tuşları izlemek, ultrasonik modüle tuş basımı anlarında ya da periyodik olarak ölçüm sinyallerini gönderip, çıkış darbesinin süresini ölçebilmek için 4mHz de çalışması yeterli oluyor.

Sistemin programı PIC BASIC PRO da yazıldı. Devre protoboardda kurulup çalıştırıldıktan sonra hızlı bir şekilde delikli pertinaks üzerinde kuruldu ve test edildi. Çalıştırılıp ölçüm testleri yapılarak proje tamamlandı.

Daha fazla fotoğraf için yazının devamını okuyunuz.This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=101