Döner Işık Toplu Dekoratif Robot Çalışması
Date: Tuesday, August 24 @ 05:38:25 EDT
Topic: Mekanik Yapılar


Bu, dekoratif bir çalışma. Mekaniğini, tekne yaparken kullandığım kontraplak ve çıtalardan artanlarla yaptım. Redüktörlü bir DC motoru, değişik renklerde 6 süperparlak LEDi ve bir ışık sensörü var. Mekaniğin ortasında cam parçalarıyla kaplı bir top var. Top redüktörlü motor tarafından döndürülürken LED ler tarafından da aydınlatılmakta.

LED ler devredeki mikrodenetçi tarafından bazen keskin, bazen de yumuşak geçişli hareketlerle sürekli değişen periyodlarla yakılıp söndürülürken çeşitli görsel efektler oluşturuluyor. Bu efeklter ışık topu tarafından yüzlerce minik benek halinde çevreye yansıtılıyor. Dönme hızı ve yönü de mikrodenetçi tarafından kontrol edilen ışık topu (Thailanddan almıştım), görsel efektlerin daha da geliştirilmesinde çok faydalı oluyor. Karanlıkta oldukça etkileyici bir görüntü. :)Sahip olduğu ışık sensörü sayesinde dekoratif robotumuz çevresinin aydınlık olduğunu anlayabiliyor ve aydınlıkta çalışmasını durdururken, karanlıkta tekrar çalışmaya başlıyor.

Örnek pcb çizimini, bir fotoğrafı daha görmek, devre şeması, detaylı pcb çizimi, asm, bas ve hex kodlarından oluşan tüm projeyi indirebilmek için yazının devamına alalım sizi. :)

Sponsorlarımızın ilanlarına tıklamanız yeni robot çalışmalarımızı sizlere ulaştırmamızı kolaylaştıracaktır. Teşekkür ederiz.TÜM PROJEYİ İNDİR

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=105