Greedybug kendi kendine beslenen robot
Date: Saturday, October 09 @ 03:59:09 EDT
Topic: Prototipler


Greedybug (Obur-Robot-böcek) hareketli bir robot için çok önemli bir işlevin ilk defa denendiği projemiz; Kendi kendini besleme - Şarj etme işlevi. Kendi pillerini şarj edebilmek için öncelikle belirli bir noktada bulunan güç kaynağını bulması ve kaynakla elektriksel bağlantı kurup bunu sağlıklı bir şarj sağlayacak bir süre boyunca koruyabilmesi gerek. Aşağıdaki fotoğrafta greedyrob ve güçkaynağı yanaşma limanını görebilirsiniz. Güç kaynağı yanaşma limanından yayılan 38 khz modüle edilmiş kare dalga sinyalleri izleyen greedybug sürekli kaynağa doğru yönelir ve gelen açıyı da hissedebildiği için limana tam dik olarak girebilir. Limandan gönderilen IR sinyaller aralıklı olduğu için aradaki boşluklarda greedybug da IR modulasyonlu sinyaller yayıp yansımasından faydalanarak çevresindeki engelleri algılayabilir.

Yazının devamında detay fotoğrafları ve greedybug'ın güç kaynağını buluşunu gösteren bir videoklip bulunmaktadır...

Greedyrob soketlerle birbirine bağlanan parçalardan oluşuyor. Yeni denediğim bu bağlantı yöntemi sayesinde gerektiğinde devre kartı parçalara ayrılabiliyor. Sağ motorun sürücüsü sol motorunkinin yerine (veya tersi) ya da başka bir Greedybug'un sensörü bir diğerine takılabiliyor. Pil modülü de krokodil bağlantılı olduğu için kolayca çıkartılıp yenisiyle değiştirilebiliyor. Bizim Greedybug boyutlarında bir robot için pek önemli görünmese de, gelecekte muhtemelen yapacağımız ve sık sık kart değişimi ya da arıza ihtimali olacak onlarca karttan oluşan robotları bir düşünün ;). Onlar için şimdiden hazırlık yapmak fena olmaz di mi?Greedybug videoklip

Greedybug Devre şeması

Greedybug kaynak koduYorumlarınızı eklerseniz, önerileriniz greedybug'un geliştirilmesinde kullanılacaktır. Teşekkürler.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=109