Güneş Enerjili Çalışmalar
Date: Friday, December 10 @ 14:41:41 EST
Topic: Güneş panelleri


Bu yazimizda basit iki gunes paneli uygulamasi var. Her zamanki, tam günes altinda 1.6V ve 200ma civari akim verebilen panellerimizi kullandik. Yaklasik bir kalem pil gücündeki bu panellerin her biri iki adet CDROM DC motorunu veya piyasada satilan çin mali oyuncaklara ait DC motorlardan birini rahatlikla çalistirabiliyor.Her iki uygulama da elektronik devre içermiyor. Sadece günes paneli ve biraz mekanik. Ilkinde günes paneli, dogrudan baglandigi eski bir CDROM sürücüden alinmis DC motoru çalistirmakta. Motora bir de fan bagli. Bu uygulama teknelerde, karavanlarda ve sicak ortamda çalismasi gereken birçok elektronik sistemin sogutulmasi için dünyada bol miktarda kullaniliyor. Günes çiktiginda çalisan fan ile elektronik cihazin içerisine ya da sogutulmasi istenen ortama disaridaki serin hava üflenmis oluyor. Çok az akim çeken rulmanli bir DC motor kullanildigi için üzerine dogrudan günes isiklari vurmasa bile panelimiz rahatlikla motoru yüksek devirlere çikartabiliyor. Evlerde de benzer bir uygulama faydali olabilir, günes paneli ve dc motor boyutlarini istedigimiz oranda büyütmekte serbestiz. Günes paneli ile çalisan fanin minik bir videoklibini yazinin devaminda bulabilirsiniz.Diger uygulamamiz webde birçok sitede benzerlerini görebileceginiz bir günes enerjili otomobil projesi. Bu da çok basit sadece piyasadan alinan ucuz bir oyuncak mekanigine günes paneli eklenmesi ile yapiliyor. Herkes bu projeleri gerçeklestirebilir. Lehim yapmaniz bile gerekmiyor. Günes paneli çikislarini motorun girislerine lehimsiz, tel bükerek bile baglayabilirsiniz. Birer tane solar oto yaparak arkadaslar arasinda yarislar düzenlemeniz bile mümkün. ;)

Sponsorlarımızın ilanlarına tıklamanız yeni robot çalışmalarımızı sizlere ulaştırmamızı kolaylaştıracaktır. Teşekkür ederiz.Bu günes paneli uygulamalarindan kazanacaginiz deneyim ile ileride daha karmasik elektronik devreleri de günes paneli ile çalistirmak için gerekecek bilgiye sahip olacaksiniz. Unutmayin, gelecek alternatif enerjilerin ;')haydi bakalim kolay gelsin ve iyi yarislar :)

VİDEOKLİP Sponsorlarımızın ilanlarına tıklamanız yeni robot çalışmalarımızı sizlere ulaştırmamızı kolaylaştıracaktır. Teşekkür ederiz.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=115