Dekoratif Işık Topu Çalışması 2
Date: Friday, February 04 @ 10:38:03 EST
Topic: Atelye


Evime, salon kapısının hemen üzerine monte edilecek şekilde bir ışık topu çalışması yaptım. Değişik renklerde superbright LEDlerle çevrelenen ışık topunun (2003 Thailand'dan almıştım-Gittiğim yerlerin fotoğrafları için tıklayınız.) hareketi, PIC 16F627 mikrodenetçi barındıran bir devre ile kontrol ediliyor. Devre, topu değişen hızlarla iki yöne döndürebiliyor. Bunu sağlamak için PWM ile sürülen bir H köprüsü devresi kullanılıyor.

H köprüsü devresini dersler bölümümüzden inceleyebilirsiniz.

Transistörlerle sürülen superbright LED ler, değişik frekanslarda yakılıp söndürülüyor, değişik sert ve yumuşak geçişlerle güzel efektler elde ediliyor. Bu ışık oyunları aynalı top tarafından odanın her terafına binlerce ışıklı benek olarak yansıtılıyor.

Sistem, üzerindeki fotodiyod yardımıyla ortam aydınlık düzeyini kontrol edebiliyor. Aydınlık ortamlarda hareketsiz bekleyen sistem, ışıklar sönünce otomatik olarak çalışmaya başlıyor.Işık topu kapımın üzerinde bu şekilde asılı duruyor.Motor+Dişli mekaniği eski bir CDROM sürücüden söküldü.Süperbright LED'ler gerçekten çok güzel bir görüntü oluştururken oldukça iyi aydınlatma kapasitesine de sahipler.IŞIK TOPU1 PROJESİ

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=125