SUMO ROBOT PROJESİ
Date: Tuesday, March 08 @ 08:57:53 EST
Topic: Prototipler


Sumo

robot projesine başladım arkadaşlar. İki adet sumo robot böcek, masam üzerinde şekillenmeye başladılar. Motor olarak tempbug'da da kullandığım iki dişlili redüktöre sahip minik DC motorları kullanıyorum.

Sumo pistinin kenarındaki beyaz çizgiyi sezmek için linebug projesinde kullandığım çizgi izleyici sensör sistemini kullanacağım.

Rakip robotların birbirini görebilmesi için iki seçeneğim var. Ya greedybug'un şarj portunu bulmada kullandığı IR hedef algılama sistemini, ya da ozz engel algılama sistemini kullanacağım. Bu konuya tam karar vermedim. Greedybug daki sistem hedef algılama açısından mükemmel çalışıyor. Ama karşı robotta IR kaynağı yoksa işe yaramıyor. Yani birbirinin aynı olan, IR vericili iki sumo güzel güzel maç yapabilirken, IR vericisi olmayan başka bir (mesela sizin yaptığınız) robot karşısında avantajlarını kaybetmiş olacaklar. Her tür sumo robota karşı maç yapabilmeleri için ozz engel algılama sistemini kullanmam daha avantajlı.

Şimdilik sadece çizgi izleme işlevlerini yapıyorum robotların. Çizgi sensörleri gene mouse lardan alınan alıcı vericilerle gerçekleştirilecek.

Mikrodenetçi olarak PIC 16877 kullanmaya karar verdim.Yazının devamında robotun şu anki halinin bir fotoğrafı :)Görüldüğü gibi henüz sadece robotu oluşturacak parçaların bir araya getirilmesi aşamasındayız. Bu aşamada tüm parçaların 3 boyutlu bilgisayar modelleri çıkartılıyor ve bu modellerin robot şasisi üzerindeki konumları üzerine birçok denemeler yapılıyor. Sonra bu denemelerden biri seçilecek ve ilk prototipin montajı başlayacak. Önerisi olan arkadaşlar yorum olarak yazarlarsa sevinirim. Tüm önerileri dikkatle inceleyeceğim.Videoclip: Savaşan iki sumo robotThis article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=133