Uzaktan Kumandalı Denizaltı
Date: Friday, May 06 @ 07:01:51 EDT
Topic: Tasarımcılarımız


Bu proje Sayın hocamız Nurettin Yaman tarafından gönderildi, kendisine teşekkür ediyoruz. Proje uzaktan kumanda ile çalışan bir denizaltı yapımı ile ilgili.

Denizaltının gövdesi olarak alt kısımları kesilmiş iki sağlam pet şişe kullanılıyor. Bu iki pet şişe, içerisine gereken donanım konulduktan sonra silikonla birbirine yapıştırılmış ve tamamen su geçirmez hale getirilmiş.

Uzaktan kumanda olarak piyasada çok hesaplı ve bolca bulunan oyuncak bir uzaktan kumandalı otomobilinki kullanılmış. Bu oyuncaklar biri ileri geri hareket, diğeri de direksiyon sistemine güç veren iki motora sahip oldukları için, denizaltımızda da kullanılacak motor sayısı iki ile sınırlı kalmış. Oyuncaktak arabadaki kumanda alıcı kartı aynen sökülerek denizaltınını su geçirmez gövdesi içerisinde kullanılmış. Anten teli, silikonla izole edilmiş bir delikten şişe dışına doğru uzanıyor. Denizaltının gücünü sağlayan bir adet minik 6V luk akü de aynı şekilde gövde içinde hapis kaldığından, şarj işlemini sağlamak amacıyla dış dünya ile bağlantı silikonla izole deliklerden geçen iki metal vida ile sağlanmış. Şarj gerilimi, bu vidalar üzerine yapılan bağlantılarla akülere ulaştırılmakta.

Denizaltıdaki, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen motorlardan biri ileri geri gidişi sağlarken, diğeri ise dalış ve yüzeye çıkış işlemlerini gerçekleştiriyor.

Denizaltıda motor olarak oto parçacılarda bulabileceğiniz silecek motorları mevcut. Bunlardan biri su jeti gibi önden aldığı suyu arkaya atarken, diğeri ise denizaltı içerisindeki minik bir kavanoza (Dalma haznesi) su basıp doldurmak (dalış) ya da boşaltmak (yüzeye çıkış) için kullanılmakta. Elektronik devre tasarımı yapmadan, sadece basit elemanlar ve güzel bir mekanik tasarımla başarılmış çok güzel bir proje. Siz de yapabilirsiniz ;)

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=143