Bu seferki böcüğümüz pilli
Date: Monday, November 04 @ 05:12:47 EST
Topic: Prototipler


Bir süre devam eden çalışmalarımız sonucunda yeni, çok basit yapıda, ama çok eğlenceli bir roböcükle karşınızdayız. :)

Böcüğümüzde mikroişlemci, karmaşık devreler, kompleks bir davranış tarzı, kendi kendine yön bulma, engel sakınma algoritmaları vs aramayın, bulamazsınız. Çünkü yok :)

Çünkü zavallıcık sadece 8 adet transistöre sahip bir beyin tarafından yönetiliyor. 8 transistör de motor sürücüleri için kullanılıyor. Toplam 16. 8-10 tane direnç ve birkaç tane de ledi de hesaba katarsak robotumuzu yapmak için cidden pek fazla malzemeye ihtiyaç olmadığı görülüyor.Yapısının basitliğine karşın, simetrik olarak gerçekleştirilecek devresindeki ve bazı asimetrik değerli elemanların sayesinde oldukça karmaşık davranışlar gösterip dolaştığı ortamda ilginç rotalar bulabiliyor. Çalışmasını izleyince insan 8 transistörün yapabildiklerine hayran kalıyor doğrusu (ilk prototiple oynamaktan hala bıkmadım da) Her tür hareketli robotun genel sorunu olan ortamdaki dar köşeli bölümlere, yani robot tuzaklarına düşme alışkanlığı pek yok. Yolu bulana kadar uğraşıyor ve eninde sonunda bir çıkış buluyor kendine.

Çalışması sırasında herhangbir duyargası ile engel algılarsa hemen tersi yöne doğru kaçıyor. Eğer iki duyarga da engele rastladı ise düz duvara çarptığını kabul edip geri kaçıyor, bir süre geri devam ettikten sonra ilk çarpmanın şiddetine bağlı olarak sola veya sağa doğru yol arıyor. Bir tarafinda sürekli bir engel varsa onu yoklayarak ilerliyor ve böylece basit bir duvar izleme davranışı sergiliyor.

Kullanılan motorların çok az güç (Her biri 20mA kadar) çekmesi nedeni ile 4 adet pili ile saatlerce çalışabiliyor. 1600mA saatlik piller kullanırsanız bir çift pille 40 saat demektir bu. Neredeyse iki gün. Güneş paneli ilavesi de mümkün. Çift kalem pil yerine tek bir güneş paneli takarak solar böcük haline de getirilebiliyor. Evlere şenlik.

Ve bir sürpriz. Bu böcüğü kit olarak hazırlıyorum. Roböcük yapımına kolay bir başlangıç yapmak isteyen arkadaşlara kargo ile göndereceğim. Sadece elemanları monte edip pillerini yerleştirecek ve roböcüğünüzün çalışmasını keyifle izleyeceksiniz.

Kitin içerisinde detaylı montaj açıklamaları da mevcut.

Yok, abi kit almam ben, devre şemasını ver ben kendim yaparım diyorsanız, o da zaten yazının sonunda, birkaç tane daha detay fotoğrafı ile birlikte. Çok basit bir devre. Siz de yapabilirsiniz.

Bu böcüğün elektronik devre şemasını görmek isterseniz bu linke tıklayınız


Roböcük1 i bizden tüm malzemeleriyle beraber kit olarak satın alabilirsiniz.

Malzeme Listesi:

8 adet BC550 transistör
8 adet BC557 transistör
10 adet 10K direnç
12 adet 470ohm direnç
2 kırmızı, 2 sarı led
1 tane 22uF kondansatör
1 tane 47uF kondansatör
1 tane pil yuvası
2 tane minik DC motor
Duyargaları yapmak için biraz çelik tel ve bir ataç
Devreyi üzerinde kurmak için delikli pertinaks veya bizden temin edebileceğiniz böcük baskılı devresi


Duyargaların yapımına ilişkin bir iki detay çizim.


This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=15