Photographer robot with RF remote pc interface
Date: Saturday, July 29 @ 05:06:26 EDT
Topic: Tasarımcılarımız


Project submitted by TOLGA ŞAKAR

Merhaba arkadaşlar.Ben Bandırma Recep Gencer EML elektronik bölümü öğrencisiyim.Robotiğe aşırı derecede ilgim var.Bu robotta benim ilk cidi robot projemdi.RFBOT kablosuz rf iletişimli bilgisayar kontrollü bir robot. Üzerinde ana elemanlar olarak; bir adet pic16f84, bir adet L293 motor sürücüsü, arx-34 seri alıcı modülü bulunmaktadır. ilk önce motor sürücülerini BD135-136 transistörleriyle yapmıştım.Fakat transistörler aşırı ısınıyordu. ve bende L293 kullanmaya karar verdim. Bilgisayardan gönderilen komutlar arx-34 ile alınır buradan pic16f84 ile değerlendirilir ve L293 ile motorlar kontrol edilir,servo yönü ayarlanır, fotoğraf çekilir.

Robotumun yazılımını picbasic pro ile yazdım.Bilgisayardan veri gönderme yazılımını ise www.canguler.net sitesinden indirdim.Programın adı ckgseri portçu. RFbot 50 metre mesafeye kadar kontrol edilebilyor.Atx-34 ve Arx-34 alıcı verici modüllerini www.udea.com sitesinden sipariş verebilirsiniz. İkisinin fiyatı ise 15 ytl civarında.Daha uzun mesafeli ve kusursuz veri gönderebilmek için radyo modem gibi cihazlara ihtiyacımız var.Ama bu modüller amatör robotik için ideal. Gelelim RFBOT'un komut setine:

----------------------------------------------------------------------------------
i=robot 1 sn boyunca ileri gider ve durur.
g=robot 1 sn boyunca geri gider ve durur.
l=robot 1 sn boyunca sola döner ve durur.
r=robot 1 sn boyunca sağa döner ve durur.
x=tüm motorları durdurur.
f=röle kapanır,fotoğraf makinesinin deklanşörü kısa devre olur ve resim çekilir.
4=servo sağa döner.
5=servo orta konuma gelir.
6=servo sola döner.
----------------------------------------------------------------------------------

Unutmadan:bu komutları küçük harfle yazmayı unutmayın,yoksa komutlar işlenmeyecektir...Click here to download source code

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=171