Mikrodenetçiler arasında seri ses aktarımı
Date: Sunday, October 22 @ 18:08:59 EDT
Topic: Mikrodenetçiler


Bayram ziyareti için anne baba evinde geçirilen birkaç günün verdiği zaman içerisinde bir süredir yapmak istediğim bir şeyi denedim. Proteus ortamında da olsa çalıştırıp sonuç aldım. Güzel oldu, hoşuma gitti doğrusu. Seri hat üzerinden, PIC 16F870 UART larını kullanarak analog digital çeviriciden gelen bilgileri uzak PIC'e aktardım. Uzak PIC de onları bir Digital-Analog çeiviriye vererek sesi üretimini sağladı.

Bir mühendise bir analog dijital çevirici iki de mikrodenetçi verin, bir şekilde bu iki mikro arasında ses aktarımı yapmayı akıl edecek ve bunu başaracaktır diye yazıyordu okuduğum bir yazıda. Doğruymuş. :)

Devre ve program oldukça basit, iletimde veri sıkıştırma vs herhangibirşey yok. Yüksek bir veri iletişim hızı kullanarak denedim, problemsiz ses aktarıyor. Veri sıkıştırma vs kullanarak daha düşük aktarım hızlarında da ses gönderilebilir. Güzel bir bitirme ödevi konusu olur. Projeyi geliştirmek sizden, yayınlaması bizden.

Proteus'u şiddetle tavsiye ediyorum arkadaşlar. Hala kullanmayanlar için. Öğrenciler için bulunmaz imkan. Deneyimli mühendis ve hobiciler için de tabi. Mikronun analog girişine bir wav dosyasını çaldırmak, mikronun ses örneklemesi, seri iletişim, iletilen verinin DAC kullanılarak tekrar analog hale getirilmesi, üretilen analog sinyalin bir hoparlöre verilerek hoparlörden alınacak sesin PC hoparlörüne verilmesi vs hepsini aynı program içerisinde simüle ediyor. Müthiş.

Proteus çizimi, PICC C dosyası, hex dosyası, devre şeması PDF'i vs hepsi aşağıdaki linkten indirilebilir.


LINK


This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=172