RS485 Networkü
Date: Monday, June 25 @ 16:39:20 EDT
Topic: Atelye


Bu projeyi geçen sene bir sipariş üzerine yapmıştım. Fakat ilgilenen firmanın vaz geçmesi üzerine yarım kaldı. Raflarda tozlanacağına sizlerle paylaşayım dedim.

Proje bir tür haberleşme sistemi. Bir ana merkez ve buna bağlı uydulardan oluşan bir RS485 networkü.

Daha güvenli olması için nette bulunan standart protokoller vs yerine kendi geliştirdiğim bir protokol ile çalışmasını tercih ettim. Ana merkezin netwoke verdiği veri paketleri, her uydu tarafından alınıyor ve inceleniyor. Paketin adresi eğer uyduya ait değilse paket hemen ihmal edilerek yeni paket beklenmeye devam ediliyor. Eğer paketin adresi uydunun adresi ise, uydunun bağlı olduğu alarm sensörlerinin durumu hemen yeni bir paket olarak gönderiliyor. Böylece ana merkez, tüm uyduları sürekli tarayarak alarm sensörlerinin durumlarını görebiliyor.

Yukarıdaki devre şemasında iki adet RS232 chipi ile kullandım çünkü proteusun o zaman kullandığım versiyonunda RS485 chipleri yoktu.

Bu arada bu sistem öncelikli olarak protoboardda kurulmuş ve çalıştırılmıştır. 4 protoboard işgal eden devreyi, çalışma iptal olunca bile uzunca süre sökmeye kıyamadım. Sonra proteus elime geçtiğinde hadi bakalım sıkıysa bu devreyi de modellesin diyerek üşenmeden şemayı programa aktardım. Ve aynı protoboard üzerinde olduğu gibi çalıştığını gördüm devremin. Proteus müthiş bi imkan, hala kullanmayanlara şiddetle tavsiye ederim.

Projenin dosyalarını aşağıdan indirebilirsiniz.

Kaynak kodu Proteus Dosyaları Diğer Dosyalar


This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=182