Hurda malzemeden Robo-Böcek yapalım
Date: Monday, November 04 @ 04:40:32 EST
Topic: Roböcekler


Robo böceklerimiz, oldukça basit yapıda, çok az ve en önemlileri hurda CDROM sürücülerden sökülmüş malzemelerden yapılmış minik mekanizmalardır.

Uğraşması oldukça zevkli. CD sürücünün lazer kafasını ileri geri oynatan, ön kapağını açıp kapayan ya da CD yi döndüren ana motorların hepsi bu iş için uygun.

Benim tasarımımda bu motorlardan bir çift kullanılıyor. Aynı yapıdaki böcekler netteki çeşitli websayfalarında da görülebilir. Benim böcek şöyle birşey;Böcekçiğimin nasıl çalıştığını gösteren iki adet videoklibi (avi formatında) dosyalar bölümümüzden indirip izleyebilirsiniz.

Her iki motorun da milleri doğrudan yere temas ediyorlar. Böylece herhangi bir redüktör dişli sistemi kullanılmadan minik ve güçsüz motorların böceğimizi hareket ettirebilmesini sağlanıyor. Millerin malzemesi oldukça sert bir çelik olduğu için aşınma sorunundan da kurtuluyoruz.

Mil, dolayısıyla da tekerlek çapları küçük olduğu için robotun sağlıklı ilerleyebilmesi için düzgün zemin gerekiyor. Ama halledilemeyecek problemler değil. Millere minik birer plastik dişli veya düz parça takabilirsiniz ya da daha basiti, izole bant sararak zemine tutunmayı arttırabilirsiniz. Her üç yöntemi de denedim. işe yarıyorlar.

4 transistör ve iki dirençten oluşan basit devrenin tek motor için şemasını aşağıda görebilirsiniz.Oldukça basit bir devre. Her motor için bir tane, yani toplam iki tane yapmak gerekiyor bu devreden. Göz olarak iki LDR kullanıyoruz. LDR lerin direncinin ışığa göre değişimi birbirine yakın olmalı. Yoksa böceğiniz kendi etrafında döner durur. En iyisi çok sayıda LDR alıp, montaj ve sonrasındaki denemeler esnasında dirençlerini ölçerek uygun çiftleri bulmak ve kullanmak. Bu gözler sayesinde roböceğimiz gölgelerden kaçıp hep güneş altında dolaşıyor. Tabi gölge onun için gücün bitmesi ve dolayısıyla hareketsiz kalıp ölmek demek. Neyse ki canlandırmak için tutup tekrar güneşe koymak yetiyor.


Robot devrenizi öncelikle protoboard üzerinde denemeyi unutmayın. Yokse devreniz kesinlikle çalışmayacaktır.

Denememiş olmama rağmen devreyi şu şekilde yapmak da mümkün. Sonradan aklıma geldi. Böylece toplam 4 yerine 2 transistör ile aynı işi yapmış oluyorsunuz.


Şimdilik bu kadar. içeri gidip yeni robotum üzerinde çalışayım biraz.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=2