Güvenlik Roböceği
Date: Monday, November 04 @ 08:52:07 EST
Topic: Roböcekler


Probot la başlayan mikrokontrolöre geçiş sonucu, programda gerçekleşen değişik varyasyonlarla değişik roböcükler ortaya çıkartmak gayet kolaylaştı.


Bu da yeni böcüğümüz, güvenlik roböcüğü. Gövde lightbug ile tamamen aynı. gene pic 16f84 kullanılıyor. İşlevleri ise odada bir bekçi gibi davranmak. :) Sürekli çevre hareketlerini gözlüyor. Bunun için minik fotodiyodunu kullanıyor. Yani aslında sadece ışık şiddetindeki değişimleri ölçmek yaptığı.

Işık şiddetini 32 ayrı kademede ölçebiliyor. Işık şiddeti 1-2 kademelik ufak değişimler gösterirse bir hareket yapmıyor.

yazı devam ediyor.....

2-10 arası değişimlerde çevresinden biri geçtiği kabulü ile bir bibip sesi çıkartıyor ve sağa sola dönerek varlığını belirtiyor.

Işık değişimi 10 kademeden fazla olursa (ışık açılıp kapanması, böcüğün ele alınıp taşınması vs esnasında) daha vahim bi durum olduğu kabulü ile alarm çalmaya başlıyor. 10 saniye boyunca çalmaya devam ediyor. Çevredeki hareket durmadı ise bir on saniye daha. Bu böyle devam ediyor.

Aynı alarmını antenlerine dokunulursa da çalıyor.

Bir de uyandırma işlevi var böcüğün. Kullanıcı böcüğe, üzerindeki tuşları kullanarak bir zaman girebiliyor. Saat ve 10 dakikalar olarak girilen bu zaman sonunda böcük, alarm çalarak, şarkılar söyleyip dansederek kullanıcıyısını uyarıyor.

Mesela gece yatmadan önce kuruyorsunuz böcüğü, beni 5 saat 30 dakika sonra uyandır.

o da 5 saat 30 dakika sonra şarkı ve dansları ile sizi uyandırıyor.

Aynı şekilde böcük zaman yerine aydınlık olduğunda uyandır beni şeklinde de programlanabiliyor.

Bu böcüğü başucunuzdan ayıramayacaksınız :)

Devre şeması lightbug ile aynı. Programı yakında bu yazıya eklenecek.

Not:Böcüğüme yeni işlevler arıyorum. Sizin de önerileriniz olursa lütfen bu yazıya yorum olarak ekleyin, onları da programa ekleyeyim.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=24