Soundbug, ses algılayan ve izleyen böcük
Date: Sunday, December 29 @ 14:35:11 EST
Topic: Roböcekler


Sesböcük 29 aralık 2002 itibarı ile hayata merhaba diyerek bu yılın son roböcüğü oldu.

Yapı olarak bundan önceki roböcüklerimize çok benzeyen soundbug, onlardan farklı olarak bir çift kulağa sahip ve ses algılayabilen ilk roböcüğümüz.Çok hassas olarak ses algılayan iki kondansatör mikrofon kullanan böcük, sahip olduğu bir çift yükseltici devre ile mikrofonlarından gelen sinyalleri mikroişlemcinin algılayabileceği seviyelere yükseltir. Seviyesi yükseltilen iki ayrı sinyalin arasındaki süre farkından faydalanarak sesin sağda veya solda olduğuna karar verir. Bundan sonra programın öngördüğü şekilde sese doğru ilerlemek veya sesten kaçmak oldukça kolaylaşır. Hatta ses algılaması gerçekleştirilebildiğine göre alınan sinyallere göre ritmler algılayıp kendince dans figürleri bile yapabilir.

Soundbug fotoğrafına dikkatle bakarsanız sadece iki mikrofondan daha fazla sensöre sahip olduğunu görürsünüz. Bunları sayarsak, altta beyaz renkli bir ışık sensörü, önde tam ortadaki büyük siyah kutcuk bir modulasyonlu kızılötesi algılayıcı, onun iki yaınında birer adet mekanik çarpma algılayıcı (duyarga).

Bu sensörler soundbug un sonraki versiyonlarında kullanılacak. Ben şimdiden hazırladım :) Tabi bu çalışmaların hepsi, sonuçta çıkacak soundbug kitinde olacak.

Bu böcüğe Çift renkli ledleri göz olarak kullanarak bize bazı şeyleri göz rengi ve ses ile ifade edebilecek yetenekler kazandırabilir miyim acaba diye düşünüp duruyorum. Bu konuda fikri olan varsa bu yazıya yorum olarak yazabilir.

Soundbug u hareket halinde; parmak şıklatan bir eli takip ederken izleyebilmeniz için 273kb uzunluğundaki bir videoklibi dosyalar bölümümüze ekledim.

Videoklibi indirmek için buraya tıklayınız


Devre şeması eklendi.
Devre şeması linkini tıklayarak indirebilirsiniz.

Assembly kaynak kodu eklendi.
Kaynak kodu linkini tıklayarak indirebilirsiniz.
This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=28