Kontraplaktan Robot Baş Yapalım
Date: Monday, January 06 @ 08:23:36 EST
Topic: Mekanik Yapılar


Bir süre önce gerçekleştirdiğimiz bir robot kafa tasarım çalışması huzurlarınızda :) kafa modeli olarak kendi fotoğrafımdan yararlandığım açıkça görülmekte. :)

Bu robot kafa da aslında bir baş profili, hareketli çene ve hareketli gözlerden ibaret. :) 4 servo ile kontrol edilecek kafa, sağa-sola ve yukarı-aşağı bakabilecek. Çene ve göz bebekleri de hareketli olacak. Büst şeklinde masa üstünde duracak robohead imiz mesela çevresindeki sesleri, veya ışıkları gözleri ile takip edecek, ani çevresel değişimlerde baş, boyun, çene ve gözbebeği hareketleri ile tepkiler verebilecek.

Bu çalışmayı daha ilerletirsek neler yapabilriz konusu tartışmaya açık. internette yaptığım araştırmalarda çeşitli sitelerde sadece çene değil dudaklarını da birçok değilşik şekilde hareket ettirebilen, sadece gözbebeklerini değil kaş kirpik ve hatta yüzlerinin değişik bölümlerini hareket ettirebilen robot kafalar gördüm. Bu tip çalışmalar ile ileride şirket girişlerinde, otellerde, tren istasyonlarında vs bulunan information desklerde çalışan insanların robotlarla değiştirilmesi vs amaçlanabilir gibi görünüyor. Aynı şekilde tasarlanmış robot büstler tv de haberleri okuyabilir, gerçi bunu sadece bilgisayar ortamında gerçeklenen, 3D olmayan animasyon karekterlerle de yapıyorlar günümüzde. ileride ortaya çıkabilecek robot taşıtların sürücü bölümlerinde insan ilişkilerini sağlaması amacı ile bu tip duygu belirtebilen robotlar olabilir. vs. :)

Ne dersiniz sevgili yorum yazmaz ziyaretçilerimiz? :)

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=33