Yeni Roböcük Detay Fotoğrafları
Date: Wednesday, January 15 @ 07:44:19 EST
Topic: Endtas Kitleri


Bonus Dosyalar
İşte ilk robot böcek kitimiz roböcük ün yeni versiyonu. 16 transistör, 20 direnç ve iki kondansatörden ibaret basit devresinin yardımı ile güzelce ortalıklarda gezinebilen, engelleri algılayabilen hatta onlardan sakınabilien minik bir sanal hayvancık. Aşağıda üstten görünüşü.
DC motor sürücü H köprü devrelerinin ve motorların bulunduğu ön kısma ait bir detay görünüşü. Kırmızı LED ler motorların dönüş yönüne göre yanıp sönerek hayvanımızın gözlerini oluşturuyorlar.


Yan görünüş ve kuyruk bölümü. Pil yuvası ve açma kapama anahtarı da resimde görülebilir. Kuyruk bölümündeki devreler böcüğün engellerden kaçınmasını ve yön değiştirmesini sağlayan zamanlayıcılar. Kondansatör şarj deşarj yöntemi ile çalışan bu zamanlayıcılar, kondansatörün şarjı tükendiğinde böcüğün normal yönüne doğru hareketine devam etmesini sağlıyorlar.


DC motorları baskılı devreye bağlamak için mümkün olan en basit yöntem karşınızda. Motorların etrafına sarılan bir telefon teli parçası gene baskılı devreye lehimleniyor. Motorları başka türlü de bağlayabilirsiniz. ya da yapıştırabilirsiniz. Yöntemi size kalmış. Ama tel lehimleme yöntemi iyi çalışıyor. Denenmiştir :)


Roböcüğün duyargalarının detay görünümü. Eğer duyarga roböcük hareket halindeyken bir yere çarparsa duyarganın dibindeki gitar teli esniyor ve kendini çevreleyen telden yapılmış halkaya değiyor. Böylece oluşan elektriksel bağlantı + gerilimi doğrudan arka kısımdaki kondansatörlerden birine ulaştırıyor. Anında şarj olan kondansatör, motorların çalışma yönünü tersine çeviriyor. Bu durum kondansatör deşarj olana kadar sürüyor. Bu süre zarfında da roböcüğümüz ya geri gitmiş ya da dönmüş oluyor.


Bonus Dosyalar 2This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=38