Daha basit yapıda bir 6 bacaklı yürüyücü mekaniği
Date: Thursday, January 23 @ 17:59:00 EST
Topic: Ayaklı Robotlar


6 bacaklı robotlarda yürüme yöntemlerini araştırmak üzere nette dolaşırken aşağıdaki minik şeyle karşılaştım. Ucuz bir robot kite benzeyen bu 6 bacaklı yürüyücü, basit yapısı ve güzel çalışması ile dikkatimi çekti. iki adet redüktörlü DC motor kullanarak harikalar yaratıyor. ileri geri gidiyor, dönüyor, yavaş gidiyor hızlı gidiyor. çok güzel.

Kablolu uzaktan kumanda iki kalem pili ve her motor için bir tane olmak üzere iki anahtarı üzerinde taşıyor. iki konumlu anahtarlarla motorları birbirinden bağımsız olarak ileri ve geri döndürebiliyorsunuz.


Perspektif görüntü

Daha fazla detay fotoğrafı, hareket animasyonu görmek, hatta robotun 3 adet videoklibini indirmek isterseniz yazının devamına alalım sizi.


Ön detay

Yan görünüş
robotun web sayfasını ziyaret ederek yürüyüşine ait 3 videoklibi de indirebilirsiniz. Gerçekten çok güzel yürüyor kerata :) böcüğün kendi sayfası


Ben de kendi yürüyücümü yapabilmek için bazı eskiz çalışmaları yaptım. Bu parçaları önce kağıttan kestim, hareketlerini doğru olarak yapabilecek şekilde biçimlendirdikten sonra kontraplaktan kesicem ve 6 bacaklı bir böceğim olacak. Sonra da sitedeki elektronikleri kullanarak yürüyen bir roböcük veya proböcük yapmak çok kolay olacak.
siz de ayni çizimi indirip denemeler yapmak isterseniz işte o da burada; basit6 bacaklı roböcük mekaniği şablonu

Yürüyüşün detayı da şu şekilde;
Benim mukavva modelin yürüme detayı ile ilgili
videoklibi ise buradan indirebilirsiniz
This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=40