Robot ayçiçeği :)
Date: Monday, November 04 @ 04:47:48 EST
Topic: Prototipler


Ayçiçeğimiz minik ve hareket yeteneği olmayan bir robot bitki. Bitkiler de zaten böyle olur di mi.

4 transistörlü bir devresi, minicik bir güneş paneli, bir akvaryum filtresi ve gene bir CDROM sürücüden sökülmüş plastik parçalardan mamul. Minik bir DC motor ve motora ait redüktör dişlileri de bu parçalara dahil.

Çiçeğimizin yeteneği ise güneş panelinden gelen enerjiyi, daha fazla güneş aramak için kullanması. Yani sürekli yüzünü ve dolayısıyla da güneş panelini güneşe doğru çeviriyor. Tıpkı ayçiçeklerinin yaptığı gibi. Balkona ya da pencere kenarina koyabilirsiniz. Balkon demirine yapışabilmesi için taban kısmına eski CDrom un cd tutucu mıknatısını japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım.

Japon yapıştırıcı bu tip roböcek ve robitkilerin yapımında minik plastik parçaların yapıştırılması için kullanılacak en uygun yapıştırıcı. Hem çok kısa sürede kuruyup parçaları sabitliyor, hem de iyice yapıştığında parçalar ağır yükler taşıyabilecek kadar iyi tutunuyor birbirlerine.

Çiçeğimiz, iki adet ışığa duyarlı transistörden gelen gerilim seviyelerini 4 transistörlü devresi ile sürekli karşılaştırarak, aradaki farka göre motorunu ileri geri döndürüyor. Bu iki ışığa duyarlı transistörden gelen gerilim seviyeleri eşit olduğunda ise tam ışığa doğru döndüğünü kabul ederek motorunu durduruyor.

Özellikle 100W lık bir ampulü takip etmesi çok zevkli oluyor. Gayet hızlı bir şekilde ampulü izliyor.Araba içinde kullanılırsa arabanın sağa sola dönüşleriyle sürekli güneş yer değiştireceği için, çiçeğimiz de sürekli hareket halinde olacaktır.

Devre şeması için yazının devamına buyrun.Devreyi doğrudan lehimlemeden önce tüm parçaları ile birlikte protoboard üzerinde çalıştırmayı unutmayınız.Bu benim ikinci ayçiçeği çalışmam. DC motorun hareketi bir çift dişli üzerinden geçirilerek hareketinin daha güçlü olmasını sağladım. Böylece hızlı değişen ışığı çok daha kararlı şekilde takip edebiliyor.Bu da başka yeni bir ayçiçeği. Devre aynı fakat transistörler olarak BD 135 ve BD 136 kullanıldı. Fotodiyotlar da iki adet fotodiyodun paralellenmesi ile oluşturuldu.Çalışma Videoklibi

Mekanik yerleşim şu şekilde yapılacak, motoru başaşağı takıyorsunuz. yani motorun beslemesi yukarı geliyor, devre ve güneş paneli de yukarıda olduğu için ayçiçeğimizin kendi etrafında dönmesini engelleyecek kablolar vs den kurtulmuş olacaksınız.
This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=5