Yangın Söndürücü Böcük (asm kodu ve devre semasi eklendi)
Date: Tuesday, April 08 @ 04:46:00 EDT
Topic: Roböcekler


2 aylık bir aradan sonra yeni bir çalışmamızla gene karşınızdayız; yangın söndürücü böcük- firebug.

Yeni böcüğümüz firebug, proböcük ün sistemi üzerine kurulu. Yani önceden proböcük veya proböcük kitini gerçekleştirmiş olan arkadaşlar gereken modifikasyonları yapıp yangın söndürücü böcük üretebilecekler.Proböcüğün devresine, yangın söndürme amaçlı kullanılmak üzere minik bir fan motorunu sürecek ekler yapıldı. Bu ekler de zaten bir direnç ve minik bir sürücü transistörden ibaret. Proböcük ün mikroişlemcisindeki tüm giriş çıkış bacakları kullanımda olduğu için bu motor sürücüsü piezo ile aynı bacağı ortak kullanıyor.

Daha detaylı bilgi ve fotoğraflar için yazının devamını okuyabilirsiniz.Böceğimiz normal çalışmasında sürekli ışık aramakta. Bu sırada fan motoru çalışmıyor. Işık kaynağına ulaştığını duyargaları ile hissettiğinde motorunu 3 saniye kadar çalıştırıyor. Bu süre sonunda eğer ışık kaynağı sönmüş ise motorunu durdurup dönerek yeni ışık kaynakları arıyor. Eğer ışık kaynağı (mum vs) sönmemiş ise gene aynı işlemi tekrarlıyor, yani kaynağa doğru dönerek dokunuyor ve 3 saniye boyunca söndürme işlemi yapıyor.

Karanlık bir odada zemine bir sürü mum yerleştirin ve böceğinizi salıp mumları tek tek söndürmesini izleyin.. :))Yorumlarınızı ve yeni böcek önerilerinizi bekliyoruz. Yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. ;)

Devre şeması burada

Assembly kodu da burada

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=51