Sizden gelen roböcükler serisi devam ediyor.
Date: Tuesday, April 22 @ 02:22:10 EDT
Topic: Roböcekler


Ama bu seferki böcük boyutlarından biraz daha büyük. Y. Etyemez arkadaşımızn yaptığı soundbug'un fotoğrafları birkaç gün önce elimize ulaştı. Eski bir oyuncak şasisi, motor ve tekerlekleri oturtulan robot oldukça şirin duruyor ve sağdan soldan bulunabilecek eski mekanik parçaların nasıl değerlendirilebileceğine güzel bir örnek oluşturuyor. Oyuncağın motorları soundbug devresinin sürebileceğinden daha büyük olduğu için devredeki transistörlerle doğrudan motorları sürmek yerine röleler sürülmüş. Motorlar da bu röleler tarafından sürülmekte. Böylece çok daha büyük motorların kullanılması mümkün hale gelmiş.Mikrofon kuvvetlendirici devreler hassas olduğu için çevredeki her tür gürültüyü de algılayabiliyor. Tabi motorlar tarafından üretilen gürültü de buna dahil. Bu yüzden robotunu çalıştırmada problem yaşayan arkadaşımız mikrofonları fotoğraflarda da görüldüğü gibi yükseltmiş. Hem problemi çözmüş, hem de robotuna daha ilginç bir görünüm kazandırmış.

Bu da Minibug, RF_guy nickli arkadaşımızın çalışması. Roböcüklerden ilham alan arkadşımız farklı bir tasarıma gitmiş. Güzel bir robot böcük çıkartmış ortaya. Ve devre şemalarını da bizim için hazırlıyor. Yakında onları da sitemize ekleyeceğiz. Transistörler yerine entegre devreler kullanmayı planlayan arkadaşlarımız 4049 chip li Minibug 'u üretebileceksiniz.Bu da robotics arkadasimizdan.

Daha detaylı fotoğraflara ulaşmak, yy ve RF_guy 'ın robot çalışmaları hakkında yorumlarınızı eklemek için yazının devamına alıyoruz şimdi sizi. ;)

Minibug devre şemasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Bonus Minibug devre şeması. Bonus

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=53