PC Kontrollü Robot Kol (Devre şeması ve asm kodu eklendi)
Date: Wednesday, June 11 @ 17:26:04 EDT
Topic: Mekanik Yapılar


Bu projeye yeni başladık. PC bağlantılı bir robot kol ve ucunda bir tutucu el.

Şu ana kadar servolarla ve kontraplaktan kesilmiş parçalardan oluşan mekanik yapılarla bolca uğraştık. PC bağlantısı konusunda bolca konuştuk ama henüz bir deneme çalışması gerçekleştirmedik. Sanırım şimdi bu çalışmanın zamanı geldi. Çünkü robot kolumuzun bir PC üzerinden seri veya paralel port ile gönderilecek komutları algılayarak yürütebilmesi gerekecek.

Sitenin başlangıcından beri neden bir robot kol yapmadığımız konusunda birçok mesaj aldık (çünkü robot böcekler daha ilginç geliyordu :) ). Bu çalışmamızla robot kol konusuna ilgi duyan arkadaşların da isteklerine cevap vermeye çalışacağız. Tabi konu ile ilgili yorumlarınızla çalışmamızın yönlendirilmesine yardımcı olursanız seviniriz.

Mekanik yapı kontraplaktan kesilmiş parçalardan üretilecek ve şu anki tasarımına göre 7 adet servo motor ile 5 değişik eksende hareket edebilecek. Kol ucunda ise gene kontraplak parçalardan yapılmış bir tutucu el bulunacak. Bu el de 7 servodan biri tarafından hareket ettirilecek, açılıp kapanarak cisimleri tutabilecek.Yaptığım ilk prototipin fotoğrafları. Eksen sayısı azaltıldı biraz. Servo pahalı bişi malum :)

Benzer bir robot kol projesi nette hazır kit olarak satılmakta. www.lynxmotion.com sitesinde bu kit ile ilgili detaylı bilgi bulabilir, manual lerini indirebilir, çalışma videoklipierini görebilirsiniz.Bizim robot kolumuz bu sitedeki kolun biraz daha geliştirilmişi. Yapı olarak kontraplaktan elde kesilecek parçalardan yapılabilmesi için tasarım biraz daha geliştirildi. Hatta bir hareket ekseni daha eklendi.

Proje ilerledikçe detaylar bu yazıya eklenecek. Şimdilik sadece CAD çizimleri var. Bu çizimler rhinoceros 3D adlı 3D CAD programı tarafından gerçekleştirildi.

ilk prototipin calisma videoklibi

ilk çalışan prototipin devre şeması. PC kontrol vs yok.
ilk çalışan prototipin asm kodu. PC kontrol vs yok.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=63