Güneş Enerjili Radyo
Date: Monday, June 16 @ 15:08:30 EDT
Topic: Güneş panelleri


Bu proje bir robot projesi değil. Ama çok faydalı ve şeker bir çalışma. Güneş enerjisi ile çalışan bir radyo. Artık yaz mevsimindeyiz, o yüzden bu projeyi yayınalamanın zamanı geldi diye düşündüm. Önden bakıldığında klasik ahşap radyoları andıran bu minik radyoyu kontraplaktan yaptım. 15cm x 15cm x 5cm boyutlarinda kontraplak bir kutu yaptım önce.

Kutuyu oluşturan kontraplakları kestim, Sonra zımparaladım. Sonra dik yapıştır yöntemini kullanarak kutuyu birleştirdim. Epoksi yapıştırıcı ve talaş kullanarak yaptığım macunla iç ayrıtları yapıştırdım. Kuruduğunda beton gibi oldu. Kutunun dışını da epoxy ile iki kat kapladım.

Bu yöntem aslında bizim amatör tekne yapımı sitemizde çok adı geçen ve tekne yapımında kullanılan bir yöntem. Herhalde bu yöntemle radyo yapan dünyadaki ilk insan oldum. hehe. Radyomuz isterse yüzebilir de yani. :)), zaten kontraplaklar da benim tekne yapımı projesinden kalan marin tip kontralar.Neyse mevzuya dönelim. Kutuya iki adet ayar potansiyometresi için uygun yerlere iki delik açtım. Hoparlörün geleceği bölüme de bi sürü minik delik açtım. Sesin dışarıya çıkabilmesi için :). Arka kapağı vidalanarak açılıp kapanabilecek şekilde yaptım. Böylece daha sonra elektronikleri kolayca yerleştirebileceğim ve daha da sonra bir arıza durumunda radyonun içine müdahale edebileceğim.

Yazı devam ediyor...........

Radyo elektroniği olarak piyasada 8 dolar civarina satilmakta olan bir hazır kiti kullandım. 8ohm luk, 0.25watt bir hopalör de kitle beraber geliyordu. O da amacımıza uygun. Bir de katlanabilir teleskopik anten aldım.Radyo kiti 3V ile çalışıyor, tanesi 1.6V civarında gerilim verebilen güneş panellerimizden iki adeti seri bağlanarak gu gerilimi rahatlıkla üretebilecekti.Panellerimizin roböcükler üzerinde kullanımına bir örnek. Pic mikroişlemcili bir çalışma.
Radyo arka kapağına iki solar panelin sığabileceği kadar bir kare delik açtıktan sonra kapak içine de solar panelleri destekleyecek bir yapıyı gene kontraplak kullanarak yaptım. Bu sefer yapıştırma değil vidalama yöntemini kullandım. Böylece parçaların duruşlarını panel boyutlarına göre ayarlamam kolaylaştı. Panellerin üstüne de uygun boyutta kesilmiş bir mika parçayı vidaladım. Böylece onları çarpma vs gibi dış etkenlerden korumuş oldum.Anteni, radyo kitini ve hoparlörü de aynı şekilde vidalar kullanarak yerlerine monte ettim. Böylece radyom tamamlandı.. Panellerin radyonun arkasında olması, radyomuzun bir pencere önüne ya da pencere camına dayalı olarak çalıştırılabilmesine, dolayısı ile evde de kullanılabilmesine imkan verdi. İzleyen günlerde radyonun dışına hafif bir zımpara geçip resimlerdeki koyu görüntüyü sağlayan özel bir ahşap boyası ile boyadık. Sonra da tekrar vernikledik. Böylece görüntü daha dagüzel oldu.

Siz de bu radyoyu yapmak isterseniz maliyetler şu şekilde; iki adet güneş paneli tanesi 10$, radyo kiti (hoparlör ve düğmeler dahil) 8$ ve bir adet anten 2$ .. Toplam 30$ kontraplakları da herhangibir mobilyacıdan bir iki milyona alabilirsiniz. Malzemeler için bana

burayı tıklayarak

istek gönderebilirsiniz.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=67