Robotik projelerinize konuşma ve ses efektleri eklemeye ne dersiniz?
Date: Thursday, June 19 @ 07:24:16 EDT
Topic: Sensörler - Algılayıcılar


Bir süredir internette çeşitli kaynaklarda gördüğüm bir ses kayıt ve geri çalma uygulaması vardı. Ben de benzer bir uygulamayı gerçekleştirme fırsatı buldum sonunda. Bu uygulamada gerçekleştirilen devre 15-60 saniye arası değişen uzunlukta ses kaydı ve geri çalma yapabiliyor. Winbond (usa) tarafından üretilen 2500 serisi IC ye dayanan uygulamada gerçekleştirilen devrenin bu entegreden başka fazla bir elemanı da yok zaten. Yazının devamında bulabileceğiniz devre şemasını incelerseniz, entegre devreden başka sadece bir iki tekil eleman ve mikrofon bulunduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında entegre devrenin çeşitli adresleme bacakları ve dışarıdan kontrole imkan verecek bazı enable, chipselect vs girişleri bulunuyor. Bunları ayrık olarak tuşlara bağlamak ya da bir mikroişlemciyle sinyal uygulayarak kontrol etmek mümün.Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz devrede her iki yol da denendi. Boş duran soket bir pic 16F84 için hazırlandı. Sol yanda hoparlör soketini görebilirsiniz. Gene onun yanındaki 3 lü bağlantı ise bir servomotor bağlantısı. Yani devremiz bir servoya kumanda ederke çeşitli ses efektleri de üretebiliyor. Mesela o servo ile bir kuklanın ağız ya da baş mekanizmasını hareket ettirirken, kukla konuşuyormuş gibi bir etki yaratılabilir. Yukarıdaki winbond entegresinin sağ tarafındaki iki tuş kayıt ve playback için.. Entegrenin hemen sağında da mikrofonu görebilirsiniz.

Devrenin sağ üstünde gördüğünüz yüz ise bir oyuncaktan söküldü. Çenesine basıldığında devreye kontak veriyor ve daha önceden kaydedilmiş olan "ne var, ne oluyor, niye ikide birde basıp duruyosun, gitsene yaw" şeklindeki kaydı çalıyor :) hoparlör de gene o yüzün arkasında saklı minik birşey.

Yazı devam ediyor....

İki tuşa birden basıldığında devre kayıt modunda. tuşlar bırakıldığında tekrar sessiz moda geçiyor. Sağdaki tuş bir kere basılınca bellekte bulunan kayıt baştan sona çalınıyor. Bu tuş basım işlemleri mikrodan gelen sinyallerle de gerçekleştirilebiliyor. Yani gerektiğinde ses kaydedebilen ve sonra bunu istediği anda çalabilen bir robot böcek yapmak çok kolay. Bellekteki ses kaydı elektrik kesilse dahi silinmiyor ve saklama süresi olarak 100 yıl veriliyor. Ses kalitesi ise oldukça iyi.

Entegrenin tam kodunu vs devre şemasında görebilirsiniz.
Devre şeması için buraya klikleyiniz.

This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=69