Boardbug ve Protobug
Date: Monday, August 11 @ 16:50:17 EDT
Topic: Prototipler


Bunlar iki kardeş. Şu sıralar üzerinde çalıştığım yeni böceğin denemeleri için yaptım. Bu yeni böcek, sadece transistörlü olmasına rağmen ışık aramak, engel algılamak, ses efektleri üretmek, tek puş butonla açılıp kapanmak vs gibi özelliklere sahip.

Soldaki boardbug ve sağdaki de protobug.


Boardbug, adından da anlaşıldığı gibi aslında bir breadboard dan oluşmakta. Böceğin şasisi tek parça halinde bir breadboard. Çok kolaylıkla ve hiç lehim kullanmadan istediğiniz devreleri kurup deneyebilmenizi sağlayan en önemli araçlarımızdan biri olan breadboard ları tanımak için buraya tıklayarak dersler bölümümüzdeki ilgili yazıya ulaşabilirsiniz. Robot böcek ve hatta küçük çapta hareketli robot çalışmalarını test etmek için boardbug muhtemelen dünyadaki en uygun, hesaplı ve kolay ulaşılabilecek seçenek. 10 milyon liraya bir board, bir delikli pertinaks parçası ve iki minik motorla robot şasiniz hazır.

Protobug ise kardeşinin biraz daha gelişmişi ve az daha ilerlemiş prototipler oluşturmak için uygun. Protobug u hareketli bir robot böcek haline getirmek için gereken devreleri kurarken lehim ve havya kullanmak gerekiyor. Tabi böceğimiz de daha kalıcı oluyor. Sağa sola çarpmalardan düşmelerden etkilenmiyor. Hatta protobug un üzerinde bir de kabuk var. Dikkatli bakanlar tanıyacaktır, bu kabuk mikisoft optik mouse in ambalajından çıkma bir parça. Ambalaj parçasını gerekli şekilde kesip üst kapak olarak kullandım. uygun boyalar kullanarak üzerine böcek şekilleri de çizilebilir.

Yazının devamında detaylı fotoğraflar bulabilirsiniz.


This article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=71