Haspi; Bomba arayıcı, Keşif ve arama robotu.
Date: Wednesday, December 10 @ 13:01:47 EST
Topic: Prototipler


Bu çalışmamız adını haspi the tembel er den alıyor :). Robotumuz bir kablo ile pc ye bağlı ve pc den aldığı komutlara göre duruyor, ileri-geri gidiyor ya da sola-sağa dönüyor. Robotun beyni bir PIC 16F627 mikrodenetçi.Mikronun 4 pini motorları sürmek için kullanılıyor. 6 tane genel amaçlı giriş var. Bunlar robotun sensörlerinden gelen bilgiyi pc ye aktarmak için kullanılabilir. 4 pin ise çıkış olarak kullanılıyor. Bunlardan 3 ü genel amaçlı. Robotun üzerindeki bazı araç gereci açıp kapamak ya da işlevlerini kontrol etmek için kullanılabilir. Diğer çıkış sürekli olarak 38khz üretmekte. Bu çıkış robotun kızılötesi mesafe algılama sistemi için kullanılabilir. Ya da bu çıkış modülatör olarak kullanılıp kablo yerine kızılötesi haberleşme de kullanılabilir. Kızılötesi yerine RF alıcı verici modülleri kullanılarak radyo dalgaları ile uzaktan kumanda yapılabilir.

Her tür geliştirmeye ve her oranda gerçeklenmeye müsait bir proje. Devamı, devre şeması, hekz kodu vs vs için okumaya devam.

Haspibug u hareket ettirmek için seri porttan pc nize bağladıktan sonra, hyper terminal ile bağlantı kurmanız gerekiyor. Bağlantı sağlandığında haspi pc nize minik bir mesaj göndererek versiyon no sunu bildirecek. Sonra da komut beklemeye başlayacak.. Komutları ise pc nizin klavyesinden tuşlara basarak vereceksiniz; Tuşlar şöyle:

w : ileri
a : sola
s : dur
d : sağa
z : geriHaspi Robot Devresi

Haspi Robot Hex KoduThis article comes from Robotik & Elektronik
http://www.endtas.com/robot

The URL for this story is:
http://www.endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=79