Welcome to

Sponsor BlockRobomenu
· Home
· Archive / Eski Yazılar
· Articles / Yazılar
· Chat Online / Sohbet
· Downloads / Dosyalar
· FAQ / Sorularınız
· Forums / Pano
· Links / Siteler
· Members / Üyelerimiz
· Messages / Mesajlar
· Statistics / İstatistikler
· Submit News / Yazı yaz
· Surveys / Araştırmalar
· Top 10
· Topics / Konular
· Tutorials / Dersler
· Your Account / Hesabınız

Visitors / Ziyaretçiler
There are currently, 3 guest(s) and 0 member(s) that are online.

You are Anonymous user. You can register for free by clicking here

  
Robotik & Elektronik: Mekanik Yapılar

Search on This Topic:   
[ Go to Home | Select a New Topic ]

Decorative Robot with a Rotating Ball
Posted by ozkal on Tuesday, August 24 @ 05:26:52 EDT (7803 reads)
Topic Mekanik Yapılar
This is a decorative robot. It has a DC motor with reduction gear which activates the turning movement of a glass covered ball under 6 superbright LEDs of various colors.

The lights are turned ON and OFF by the microcontroller producing several visual effects. And the speed - direction of the lightball turn is also being controlled by the micro. It also contributes to the visual effects with hundreds of reflected lightbeams. A nice view when dark.and the system works only when its dark by means of a lightsensor.

Read on to see one more pic and download all project files including circuit schematic, Sample PCB drawing, asm, hex and bas codes. ;)


(Read More... | 1112 bytes more | Score: 0)

Oz Chip Applications: Two new prototypes
Posted by ozkal on Wednesday, April 28 @ 09:42:55 EDT (5158 reads)
Topic Mekanik Yapılar
Cırcırböceği Prototipi

Cırcırböceği kitimizin program geliştirmesinde kullanılmış prototiptir. İki katlı bir pcb yapısına sahip olup, iki pcb nin alttakine pil, motorlar vs gibi ağır parçalar, üsttekine ise sık sık ulaşılması gereken mikroişlemci ve diğer hafif parçalar monte edilmiştir. Minicik boyutlarıyla tam bir böcek görünümünde olan robot çalışmasının bir de açma kapama anahtarı mevcut. Robotun alt kısmında ise 6 adet programlama ve komut tuşları bulunuyor. Önde çarpma ve pcb altında da ışık sensörü bulunuyor. Basit araç gereçler kullanılarak yapılabilecek, minik boyutları nedeniyle şirin ve bir o kadar da hareketli güzel bir robot böcek çalışması.Pervaneböceği Prototipi

Bu çalışmamız daha ilginç. Üzeri eski bir mouse ambalajından çıkmış plastik parça ile örtülü ve daha önceki yazılarımız arasında bulunan yangın söndürücü böceğin işlevlerine sahip; karanlık bir ortamda rastgele serpiştirilmiş bulunan istediğiniz kadar sayıda mumu tek tek bulur ve söndürür. Bu prototipin bir ilginçliği daha var; o da eski bir oyuncaktan sökülmüş olan ses efektleri chipi. Bu devre sayesinde robot böceğimiz mumu bulduğunda, söndürme işlemini yaparken bir yandan da çok güzel ses efektleri üretiyor, çeşitli silah ve savaş efektlerine ek olarak konuşuyor ve mumu doğduğuna pişman ediyor :). izlemesi çok eğlenceli bir çalışma.

Bu tip eski oyuncaklardan sökülmüş ses, efekt vs chiplerini robot böcek uygulamalarımızda çok rahatlıkla kullanabiliyoruz ve çok ucuza ilginç neticeler ortaya çıkartmış oluyoruz. Eğer bu tip bir devre bulamıyorsanız bu yazıda detayları verilen sistemi kullanarak istediğiniz sesi kaydedip kullanmanızı sağlayacak bir devreyi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.Devre şemaları, robot uygulama örnekleri ve kalan fotoğraflar için yazının devamına alalım sizi.


(Read More... | 3956 bytes more | Oz Chip Applications | Score: 4)

Oz Chip Applications: Light-chasing Robot Head
Posted by ozkal on Wednesday, April 28 @ 09:17:44 EDT (3848 reads)
Topic Mekanik Yapılar
Our robot head project is improved a bit more. Reduced in number, this head uses only two servos. it doesn't need to be head shaped, any shape is ok, can be a sunflower, a bug or a simple arrow. anything you can imagine and manage to cut out off sheet plywood. I had had a ready head in hand, so i've used it.

This head is controlled by two separate microcontrollers. I wanted to separate light measurement procedure and servocontrol so as to enable both systems can also be used alone.So, we got two microcontroller chips. One controls the position of two servomotors according to the info at its 4 input pins.

The other chip takes care of the light levels and measures light by its 4 separate photodiodes. By comparing all light info coming from the sensors (measured within 32 levels : 5 bit by capacitor charge discharge method), it changes the states of its 4 output pins. 2 pin for each servo. 10 to turn one direction, 01 to the other direction, 00 or 11 is stop. The same signals are valid for a H bridge circuit (can be seen at our tutorils section) as well. By using H bridges, you can use DC motors with reduction gear (or hacked servos) and obtain a more precise light following robot head.

Both chips' hex codes and the circuit schematic is at the end of the article. Read on..


(Read More... | 2038 bytes more | Oz Chip Applications | Score: 4.5)

Oz Chip Applications: Underwater Robots
Posted by ozkal on Tuesday, April 20 @ 16:05:26 EDT (6113 reads)
Topic Mekanik Yapılar
I've designed some underwater or floating robots which can be built by using the circuit schematics, assembly codes etc present in our articles archive. Two of them are underwater robots and one is afloat.

CATASUB


FATSUB(Read More... | 4944 bytes more | Oz Chip Applications | Score: 5)

Animatronic Robot Head
Posted by ozkal on Saturday, March 13 @ 16:31:50 EST (7679 reads)
Topic Mekanik Yapılar
I've improved the old robot head project which can be found at the old articles link..The head will be powered by servomotors and will be built from sheet plastic, metal or plywood. The template which can be used for cutting sheet material can be found at the end of this article. Download the template, compare the size of the printed servomotor with your servomotors at hand. Do the necessary resizing operations by photocopying the print, or you may directly print at the desired dimension. Copy the print onto the sheet material, you may use a simple carbon paper and do the copying by redrawing the lines by hand. The hand will apply some pressure on to the carbon paper and enable it to leave marks on the sheet material. The marks will be the outlines of the template. Cut the marks with a thin plywood saw untill you complete all parts of the head. Sand them a bit to have nicer looking and well fitting parts.After cutting, assemble all pieces according to the renderings in this article. The head at this article is designed to be powered by 7 servos. So the eyes move independently looking to sides, up and down. The head can turn (look) right-left, up and down. The jaw can also move to do movements like speaking or laughing.

The article continues with renderings, parts cutting template, various example circuits and microcontroller source codes. Read on, and don't forget to add your comments ;)
(Read More... | 5769 bytes more | Score: 4)

  
Survey / Araştırma
Say we have a book project on amateur robotics full of experimental projects

I'd like to buy
No, thanksResults
Polls

Votes 210

Login / Giriş
Nickname

Password

Don't have an account yet? You can create one. As a registered user you have some advantages like theme manager, comments configuration and post comments with your name.

Forums / Mesaj panosu
Search in the forums
 
[ Index ]
Last messages

anahtarlamalı güç kaynakları/çeviriciler hakkında - 2015-03-08 12:54 anahtarlamalı güç ...
ACIL-robot yorungesindeki sapmalar - 2012-09-12 14:40 ACIL-robot yorunge...
hard disk - 2011-12-02 17:11 hard disk...
Uzaktan Kumandalı Bir Robot Yapmak İstiyorum - 2011-12-02 17:05 Uzaktan Kumandalı ...
Robot Head Random movement - 2011-11-01 05:57 Robot Head Random ...
soundbug - 2010-03-08 18:19 soundbug...
IR RADAR DEVRESİ - 2010-02-24 05:57 IR RADAR DEVRESİ...
casus mini kablosuz kamera - 2010-01-11 04:38 casus mini kablosu...
PIC16F84 ile Bir Servo Motoru nasil kontrol etmeliyim? - 2010-01-02 05:19 PIC16F84 ile Bir S...
prototype - 2009-09-25 13:08 prototype...


Sohbet odamızı kullanalım.
Please visit our chatroom.


CHATROOM
/ SOHBET ODASI


Total Hits / Ziyaretçi Sayacı
We received
13716798
page views since 2000

İstatistikler / Statistics
Welcome, Anonymous
Nickname
Password
(Register)
Membership:
Latest: ontouaroteh
New Today: 0
New Yesterday: 0
Overall: 117764

People Online:
Visitors: 3
Members: 0
Total: 3
Web site engine's code is Copyright © 2002 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Page Generation: 0.125 Seconds